Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Odkaz nevoličom II: Rezignácia ešte nikdy nič nevyriešila (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

To nie je rezignácia

Netvrdím, že postoj iných nevoličov nemôže byť skutočne rezignácia. Ale je nás aj dosť takých, čo proste nevidíme produktívne snažiť sa o zmenu chorého systému jeho vlastnými prostriedkami, ktoré má pod kontrolou. Podľa mňa sa to dá aj inak. Chodníčkami mimo systému. Podporou alternatívnych riešení.
.
V skratke "Bez bločku".
 
Hodnoť

Čo som dal na misku váh ?

Základná chyba v úvahe je vidieť na bode č.10. Je to presne tak, ako keby ste dali vegetariánovi na výber: bravčové, alebo hovädzie? Tá otázka vôbec nemá zmysel. Nie je to žiadny výber. Z jeho (nášho) pohľadu
.
No a na tú misku váh, ktorá je prekvapivo obsažná som ja osobne dal možnosti, ktoré sa ponúkajú mimo politiku. V jednotlivých a slobodných dohodách, výmenách, kontraktoch ..... s inými slobodnými ľuďmi. A to bez účasti v systéme, do ktorého si môžem zvoliť svojho výpalníka.
 

asi chceš povedať

že proti systému sa dá bojovať aj inak ako voľbami. Ak je to tak, tak s tým samozrejme možno len súhlasiť, ale napriek tomu možnosť voliť, využiť volebné právo, stále zostáva a ešte dlho zostane významným nástrojom.
 

nesúhlasím

volebné právo nie je významným nástrojom. Vegetarián si voľbou medzi bravčovým a hovädzím nepomôže. Musí si zeleninu pohľadať inde.
 

teoretizuješ, ale

doposiaľ si tuším neodpovedal ani na jednu z desiatich otázok z článku.
 

odpovedal som na všetky

Na jednej z nich som vysvetlil, prečo sú úplne nezmyselné. Ak sa nedá deliť jednou nulou, nedá sa ani desiatimi (nulami).
 

..az najdes adresu... "mimo" daj vediet.

... i ked neviem, ci tam bude miesto aj pre inych..., ktori na 100 perc. nebudu mat rovnaky nazor ako ty....:)
 

nie mimo, ale vnútri

To bude stále dookola. Ja žijem v realite, moje vyjadrenia minimálne v tejto diskusii sú práve pragmatické. Nevidím veľký problém tu a teraz fungovať bez politiky. Snažiť sa a podporovať dobrovoľnú spoluprácu.
.
A nemyslím si, že volebná neúčasť je úplne mimo možnosti niečo zmeniť. Ak si to uvedomí viac ľudí, ak budú častejšie argumentovať, či ohradzovať sa voči legitimite zástupcov, zvolených 1/4 občanov, tak sa môžu pohnúť ľady aj v tomto smere. Aj keď mne je ten politický ukradnutý.
 

Tibor,

aj mňa ser ie, že často krát rozhodne 1/4 oprávnených voličov...práve vďaka nevoličom...no nič to na tomto systéme nezmení...!!
ak si skutočne pragmatik a realista, tak by si mal vedieť, že systém je nastavený tak, že aj keď nepríde žiadny volič, stačí aby kandidáti a ich priatelia vhodili volebné lístky a sú zvolení... systém nezmení nech aj drvivá väčšine nevoličov...
svojou ignoráciou volieb nevoliči dávajú priestor rozhodnúť o našej životnej úrovni napr. kúpených rómov... tí to majú na saláme, kto tam bude... stačí, že prídu k peniazom...
a títo zvolení rozhodujú o našom zdravotníctve, školstve... proste o všetkom...
prestaň, prosím tvrdiť, že žiješ mimo tohto systému... ak nežiješ za hranicami, tak sa následky volieb týkajú aj teba...!!
tvoj postoj by som chápala len vtedy, keď by si bol nesvojprávny... bez občianského preukazu či pasu sa voliť nedá...!! :D
 

neberiem Ti Tvoj nazor

ani nevidim nic zle na tom, ist volit a verit, ze to nieco pomoze. Ale z pragmatickeho hladiska mi pride lepsie sa snazit zabezpecit sa proti vypalnickemu statu, bez ohladu, kto ho reprezentuje navonok. Pretoze volba skutocnych mocipanov nie je realna.
 

vidíš jasne, ale

len to čo Ty sám chceš vidieť.
 

NErovnaký názor

Ja práve hľadám ľudí s rozdielnym názorom. Fukčná spoločnosť funguje práve na rozdielnych názoroch. Skúsim na príklade:
.
Ja mám 50 eur a Ty máš topánky. Pre mňa majú topánky vyššiu hodnotu, ako topánky. Pre Teba presne naopak, vyššiu hodnotu má tých 50 eur. Urobíme výmenu. A stane sa zázrak: stále sú tu iba topánky a 50 eur, ale obaja sme získali (novú, či pridanú hodnotu). A to sa stalo práve preto, že sme mali rozdielny názor na hodnoty.
 

rozumiem tvojim prikladom...

sam som zalozil dva LETSystemy...jeden v KE pred 20 rokmi a jeden v Pha pred 15..., ten idealny priklad, ktory uvadzas sa niekolkokrat prihodil..., ale podobnu radost niektori ziskaju, ked kupia v totalnom vypredaji... , takze pridanu hodnotu vytvoril supermarket .
Nejaky clovek svojho casu zalozil Utopiu..., no neviem ako sa mu dari dnes...nie je o nom pocut...:( Takze ked sa neda ustanovit idealny system hned...tak ho je potreba krok po kroku vybudovat.. btw . zil som niekolko tyzdnov vo Findhorne v znamej skotskej ekodedine... a aj ta ma problem udrzatelnosti ak by nechodili zdroje zvonku.. a to je nejakych 1500 ludi..., takze spominane tebou nahodne vymeny sa niekedy ani nemusia podarit.. ak tych participantov je prilis malo... a pokial ti ide ide len o mimoblockovu kreativitu...tak vacsina tovarov za sociku sa posuvala takymi neoficialnymi cestickami a tiez to nebolo ziadne TERNO...:( ... i ked ti kreativnejsi mali asi vecsiu pridanu hodnotu...:)
 

1/3

Tibor, bavi ma toto tvoje salonne teoretizovanie :) .. ma len jeden zadrhel, je salonne, postavene mimo realitu.
Pouzijem tvoj priklad vegetariana. Pokial postavim pred vegetariana v salone bravcove alebo hovadzie, tak sa samozrejme pohorsi, ze fuj co to je za volbu .. a ked mu vyhladne tak odide zo salonu a pojde na salat. Lenze ked by sa dostal pred rovnaku volbu dakde, kde nie je po ruke restika a volba by bola "bravcove vs. hovadzie alebo smrt hladom" tak si da, pud sebazachovy je svina :) ... neucastou v prezidentskych volbach tento post nezrusim, len zvysim pravdepodobnost, ze ho obsadi niekto, koho tam urcite nechcem. Kludne to onalepkujme volbou mensieho zla (aj ked by sa to rovnako dalo olepit znackou "volba vacsieho dobra"), ale taka je jednoducho realita 29.marca 2014 na Slovensku.
 

iná voľba existuje

áno, presne v tom je základný rozdiel v našich postojoch. Kým ja tvoj postoj chápem a nikdy by som si nedovolil takto pejoratívne označiť slobodné rozhodnutie ísť voliť, ty môj názor označíš za salónne teoretizovanie.
.
Pričom ale v praxi mo6no konáš na 95% v súlade s mojim názorom, že si proste svoje veci snažíš vyriešiť bez politiky, na normálnom základe dohody s druhou stranou. Bez potreby ju násilím nútiť k "spoločnému" riešeniu.
.
Systém "bez bločku" nie je o teórii. Je to veľmi praktický systém. Široko používaný, overený, funkčný :)
 

3/3

ale no tak, nechovaj sa ako daky strawman :)
debata je o prezidentskych volbach a moja reakcia bola nie obecna ale konkretna. Ale ok, ak ta urazilo moje oznacenie "salonne teoretizovanie" - vztahovalo sa k tvojmu argumentovaniu (podobenstvo s vegetarianom), preco je v tomto konkretnom pripade kazda volba zla. A mozem zase len zopakovat - je to teoretizovanie, pretoze neucastou na volbe samotnu funkciu nezrusim.
A ked dotiahnem ab absurdum dosledok neucasti - pozor, aby si aj o rok mohol konstatovat, ze system "bez blocku" je funkcny ... ja viem tak, ze na par miestach kde som sa pred rokom do tohto systemu mohol zapojit, je dnes uz nefunkcny :)
 

kolektivistická úvaha

Ale to je kolektivistická úvaha s tým prezidentom. Ja som napísal, že JA nepotrebujem prezidenta a že JA si myslím, že ho nepotrebujeme. Že sú ľudia, ktorí sú presvedčení o opaku, to je plne rešpektujem.
.
Teoretická debata by bola, keby som tu začal argumentovať, že prezident z podporou 27% podporou (predpokladám v sobotu) má väčšiu "váhu", ako by mal prezident s 10% podporou. Ale tento aspekt ja ani neriešim. Mne ide o tú druhú stranu. Aby ľudia čím viac používali riešenia mimo politiky. Aby boli čím viac ochotní spolupracovať "bez bločku". Čím ja nemyslím nutne a len vyhýbaniu sa daniam. Ale hlavne ochotu spolupracovať na základe doborovoľnosti a z dôvodu výhodnosti pre obe strany. Bez potreby zdôrazňovať potrebu osohu aj pre tú stranu tretiu.
 

Ja mám 100 kg hruštičiek, ty máš 100 kg

jabĺčok ... každý sme ochotný vymeniť svojich plusmínus 50kg za plusmínus 50kg toho druhého, starostlivo dbáme na to, aby sme neodviedli DPH, lebo je životunebezpečné poskytovať závislákovi (na prachoch, ale teda hlavne na MOCI z ich vlastnenia vyplývajúcej) umožňovadlo jeho závislosti a s ušetrenými prachmi konáme bohumilú činnosť podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. V Bratislave na bývalom Gottwalďáku je na tom kovovom torze, čo tam ostalo, čiernou fixou napísané KILL THE FUCQUEEN (len kvôli cenzúre je zmenené pohlavie) SYSTEM.
Nemyslím, že ho treba zabíjať, on je samovražedný sám osebe ... ale zasa keď sa mu k tomu nejakou malou nezbednosťou dá čo i len trošíčka dopomôcť, nedbám :)
Zdravím, Tibor.
 
Hodnoť

som slobodny človek

ale aj ženatý. preto dalšieho monarchu voliť nebudem. v týchto voľbách volíš toho najrovnejšieho s nás ktorý bude mať dobrý rovný plat. škoda že nevlastním dobrého anjela tiež by som sa bol prihlásil, lebo nie som v žiadnej strane a kampaň niečo stojí.
 

presne tak

Pokiaľ bol Andrej Kiska majiteľom splátkových spoločností, alebo hybnou silou Dobrého Anjela, mal z môjho pohľadu pre spoločnosť hodnotu. Volil som ho a volil by som ho aj naďalej, ako (zjednodušene) poskytovateľa služby, o ktorú mám záujem. Svojou kandidatúrou však ponúka službu, o ktorú ja nemám záujem. Nepochybujem, že bude lepším prezidentom, ako fiko. Presne tak, ako vegetariám môže posúdiť, ktorá úprava hovädzieho je lepšia. Ale rovnako, ako ten vegetarián, aj ja si na trhu budem aj naďalej vyberať so služieb, o ktoré mám záujem. Aj keby bolo ponúkané hovädzie je pripravené úplne najlepšie.
 

1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie


 1. Martin Greguš: Poslanec Blaha vs ETIKA. Viete aké predmety Ľ. Blaha učil na Akadémii policajného zboru? 1 983
 2. Peter Gregor: Čierno biela sloboda - Zanzibar. 1 148
 3. Martin Greguš: Matovičov status o obyčajných ľuďoch a dôchodcoch. Je to správna "interpretácia" situácie? 602
 4. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 528
 5. Stop alibizmu: Solidárne zdravotníctvo - choroba štátu, na ktorú zomiera oveľa viac ľudí ako na Covid-19 504
 6. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 433
 7. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 368
 8. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 323
 9. Karolína Olšavská: Dve sestry alebo Kam môže dospieť zlo zasiate rodičmi 292
 10. INEKO: Samosprávy vstupovali do koronakrízy s dosiaľ najnižším dlhom 246

Rebríčky článkov


 1. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 2.
 2. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 1.
 3. Martin Krištoff: Problémy dodávok vakcín korigujú akcie farmafiriem
 4. Olívia Lacenová: Kuriérske spoločnosti sa zviezli na silnejúcich online nákupoch
 5. Stanislav Jurčišin: Kapitalistický úžernícky režim v plnom rozkvete. Quo vadis?
 6. Michal Ičo: Tibor Ičo- Stromy
 7. Stanislav Martinčko: Čo všetko hodinku meral Pellegrinimu krajčírsky majster???
 8. Jozo Peric: Chorváti chcú aj napriek pandémii euro. Chorvátsko ho prijme v roku 2023
 9. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 10. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva


Už ste čítali?