Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

JUDr. Kaliňák asi nepozná zákaz retroaktivity (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

PERFEKTNÝ ČLÁNOK...až na to...., že...

autor nechápe, čo je to retroaktivita a používa toto slovíčko len ako zásterku proti niečomu, čo sa mu môže právom nepáčiť.
 

 

AJ mne sa tak zda. Keby aspon uviedol v com presne spociva retroaktivita pri zavadzani novej dane, ved potom by vlastne nehohli vznikat ziadne nove dane tykajuce sa dlhodobych prijmov.
 

 

Je evidentné, že tomu pojmu nerozumie. Každopádne by výsluhové dôchodky zdanené mali byť ak človek aj pracuje aj berie dôchodok. Výsluhový dôchodok je lákadlom pre ľudí, ktorí nastúpia napr. k ozbrojeným silám. Ale čo ak poberá dôchodok aj pracuje? jednoznačne zdaniť
 

navyše....

keď sa zaviedlo v minulom roku pravidlo, že človek v predčasnom dôchodku nemôže pracovať súčasne a poberať dôchodok, tak to všetci schvaľovali. Teraz keď je niekto vo výsluhovom dôchodku ako policajt.... a pracuje tak to chcú zachovať a aj nejaké odvody alebo zdanenie im vadí. Dokonca sa navrhoval zákaz pracovať vo verejnom sektore a poberať súčasne aj dôchodok (čo zatiaľ neprešlo). Dôvodom zavedenia výsluhovosti boli iné vecí.... o ktorých autor ani nehovorí (buď o nich nevie alebo nechce hovoriť). Tak isto sa teraz zdvihla vlna odporu lietajúcich netopierov (profesorov), ktorí poberajú z verejných zdrojov viacero platov - tvrdia, že dôjde k diskriminácii. Môžeme preto očakávať mnoho rozhorčených blogov z rôznych oblastí.... kde sa bude autor snažiť používaním cudzích slov zahmlievať podstatu. Keď sa po r. 1989 rušili výhody v niektorých zamestnaniach, tak bola spoločnosť ticho (napr. zaradenie rušňovodičov alebo iných povolaní do skupín...). Nik sa neozval k retroaktivite. Ked sa rušila možnosť súbehu predčasného dôchodku a pracovného pomeru, tak sa uviedlo, že dôvodom zavedenia predčasného dôchodku boli iné dôvody..... riešenie problému nezamestnanosti... (tento súbeh sa špekulatívne zneužíval ako sa často zneužíval aj tzv. výsluhový dôchodok)
P.S.: pán rektor z policajnej akadémie zahlásil, že to čo dostal - nebol úplatok ale sponzorovanie školy. Pred nejakými rokmi odborári-policajti demonštrovali s transparentmi AK NÁS NEZAPLATÍ ŠTÁT...tak......
 

tu nejdeo retroaktivitu

všetci sa hadam zhodneme na tom, že sučasna situacia vysluhovych dochodkov u policajtoch po 20-25rokch v službe je neunosna...a konči to tym že policajt v 40ke berie aj vysluhovy dochodok a k tomu si ešte zriadi vlastny biznis...
 

 

Vsetci okrem policajtov, a tento problem je tiez v tom, ze nie je policajt ako policajt. Mnohi z nich si naozaj ten dochodok zasluzia, lebo si poctivo plnili pracu. Nam ostatnym samozrejme, ze sa to zda nespravodlive, napriklad takym ucitelom, a z casti urcite aj takym lekarom ci zdravotnym sestram.
 

 

myslim ze uz bolo aj nacase siahnut aj na tieto prijmy ktore su v sucasnosti fakt nadstandarne a je potrebne si uvedomit ze konsiolidacia verejnych financii nieco stoji a neda sa to robit bez toho aby nas to nieco stalo...lebo dostavat dochodok 1500 eur a potom este popri tom plnohodnotne zarabat je trosku silne kafe pre ludi ktori pracuju cely zivot a takychto dochodkov sa nikdy nedoziju a v konecnom dosledku to ide prave z penazi na ktore sa aj oni prostrednictvom statneho rozpoctu skladali...
 

 

Tu bude dosť zakopaný pes ... práve keby mnohí slúžili na prospech občanov a nie seba a mafiánov či boháčov, nemal by národ problém im priznať aj dvojnásobné výsluhové dôchodky, lebo v podstate, keby chránili národ pred zlodejmi, bolo by dosť peňazí na ich dôchodky. Lenže oni namiesto službe národu služia skôr politikom a zlodejom!! a hľa ... teraz, keď je kríza a politici už nemajú z čoho kradnúť, došlo aj na kradnutie z policajného ... no nech si teraz vylížu, čo si uvarili, takto to musím povedať... už dávno hovorím, že ak by neboli pobehajmi politikov, všetci v tomto štáte sme sa mohli mať lepšie .. .bolo by menej zlodejov a viac peňazí aj pre policajtov, aj pre ich rodiny, lebo čo sa neukradne, netreba zdaniť na manželkách, deťoch atď. Lenže keď niekto myslí len na krátkodobý prospech, tak to dopadne. A ako vravím, ak by polícia slúžila národu, odhaľovala zlodejov politikov (aj iných), národ by im rád zaplatil nielen vyššie platy,ale aj tie výsluhové dôchodky. Lenže za partajovanie sa s mafiou im nikto platiť predražené dôchodky za to nebude. Dúfam, že si to po tejto vláde konečne uvedomia a pochopia, že oni sú rovnaký národ ako my a že skôr sa im oplatí ísť s národom proti zlodejom - akéhokoľvek ranku, než ísť proti ľudu... Otázne je, či to dokážu pochopiť...
 

bol by som zvedavý, čo by na to povedali

hlavne bývalí a terajší policajní funkcionári. Či na to niekto z nich má gule zareagovať na to.

Ale ani bežných policajtov neospravedlňuje ak sa tupo podriaďujú neraz politickej vôli, nie vôli ľudu, s výhovorkou, že aj oni potrebujú živiť rodiny.
Česť výnimkám. Ale tí dlho v polícii zákonite nemôžu vydržať.
 

Smer nás sklamal

...nás zaplatí mafia.Osobne som na tom mieste v Bratislave protestovať.A je to fakt.Pán Fico a spol. zneužili to teraz, čo v minulosti urobili pre ozbrojené zbory.Verili sme im.Naše hlasy získali podvodom.To čo hlásal niekedy pán Dzurinda /dvojnásobné platy to teraz hlásal Smer,že sociálne istoty/.
 

re: expenda, oreo

zaujímavé, že keď toto chcel Palko za Dzurindovej vlády, tak sa išli smeráci roztrhať , že to je nemožné, lebo naši policajti sú prepracovaní a blabla...Dokonca aj štrajkovali s Kaliňákovým odborovým bosom.

expenda a oreo, vy ste typickí predstavitelia smeru ! Dokonale ukazujete tú faloš, klamstvo a amorálnosť smerákov.Ale všetci komplet ako ste tam na to tvrdo doplatíte. Skôr či neskôr.
 

 

Súhlasím s tým, že autor nerozumie retroaktivite. Každopádne toto je pohľad poberateľov výsluhových dôchodkov a ak by som bol policajt vo výsluhu, pravdepodobne by som dvihol palec hore. Ale ako sa vraví, každá minca minca má dve strany. Aj táto. Je samozrejme jasné, že oprávnené osoby sa domáhajú vyšších dôchodkov a nechcú štátu odviesť nič. Treba si ale uvedomiť, že oproti iným povolaniam sú oni tá "privilegovaná" vrstva, ktorá po 15, 20 rokoch praxe bude poberať dôchodok v čase plnej produkcie, keď štátu môže byť prospešnejší ako pracujúci človek. Prečo nie? Ak sa taký človek zamestná a má príjem, nie dôchodok ale príjem z práce, tak nech sa mu zdaní aj tento dôchodok.
 

stop alibizmu....

by si mal povedať autor tohoto článku..... a prestať používať pojmy, ktorým nerozumie a súčasne zneužíva. Ak takto vníma zákon policajt a potom ho aj vykladá smerom k občanovi pri svojich aktivitách (v službe, vyšetrovaní...) tak je to bieda. Vysvetliť bude vedieť všetko, aj keď tomu nerozumie. Ak by bolo v polícii tak zle, tak by sa tam cez ich policajnú akadémiu netlačilo toľko ľudí... a neboli by ani ochotní "investovať" do úspešných prijímacích "komisárov". Pre zaujímavosť ak chce niekto vedieť, čo je retroaktivita (zvlášť páni na policajnej akadémii), tak nech si pozrú obyčajnú seminárnu prácu:
http://www.law.muni.cz/sbornik...
P.S.: ukážková je aj reakcia pána rektora policajnej akadémie, ktorý ako "znalý práva" urobí výpoveď a potom ju spochybní, že bola vykonaná pod nátlakom.... a že mal cievnu príhodu. Bolo to využitie RETROAKTIVITY?????!!!!!!
 

pre čumila a pre ostatných blogerov...

"právnikov" alebo človiečikov čo "trepú sprostosti" a chcú vedieť resp. "mudrujú" o tom čo je retroaktivita;
Retroaktivita (z lat.) je v práve spätná pôsobnosť právnych predpisov do minulosti. Môže byť pravá a nepravá:
pri pravej retroaktivite sa neuznávajú práva a povinnosti založené skutočnosťami, ktoré sa uznávali za právne skutočnosti za platnosti skoršieho zákona, pri nepravej retroaktivite sa tieto skutočnosti uznávajú, nová právna norma však zavádza nové práva a povinnosti.
V konečnom dôsledku nepôsobí ani nepravá retroaktivita do minulosti. (uznesenie Najvyššieho súdu SR z 29. 6. 2010, sp. zn. 4 Cdo 98/2010)
Zákaz retroaktivity je jeden zo základných právnych princípov demokratickej spoločnosti zaručujúci právnu istotu. Retroaktivita sa však pripúšťa ken v trestnom práve a len v rámci princípu prospešnosti (teda len v prípade ak je to pre subjekt prospešné !!!, a nie negatívne- teda nie v jeho prospech).
Podľa rozhodnutí Ústavného súdu: „K definujúcim znakom právneho štátu patrí aj zákaz retroaktivity právnych noriem, ktorý je významnou demokratickou zárukou ochrany práv občanov a právnej istoty.
Ćlánok je dobre napísaný len pre "človiečikov" a pre tzv. právnikov" mal tam uviesť maj tieto relevanté správne skutočnosti aby si ušetrili tieto ich veľmi jemne povedané - "naivné pripomienky" k článku.
 

 

Zákon o dôchodkoch sa len za posledných 20 rokov zmenil 18 krát.... takže to je tiež retroaktivit a malo by to byť zneplatnené?
 

Nemyl

si pojmy s dojmami. Do 2.piliera si vstupil dobrovolne a pri zmene pravidiel, ak to je, ci bolo pre teba nevyhodne ti bolo umoznene zostat, alebo vystupit. Poberatelia vysluhovych, ci starobnych dochodkov nemaju inu moznost. Ak si inteligentny, tak to urcite pochopis....
 

retroaktivita

je aj podla rozhodnutia ustavneho sudu pripustna ak sa jedna o spravodlivejsie prerozdelenie verejnych statkov a to je aj tento pripad. Inac by ani v Grecku nemohli vykonat ziadne zmeny v oblasti skrtania ich vysokych dochodkov. Predstavte si poslancov, ktori si na poslednom zasadnuti NR odsuhlasia do zakona ze budu dostavat az do svojej smrti 20 000€, to chcete povedat, ze sa s tym nebude dat nic urobit? Nerobte zbytocne bu bu bu. Radsej porozmyslajte, kto si vysluhovy dochodok naozaj zasluzi, po kolkych rokoch, v akej pozicii a akej max. vyske. Tiez, ci moze pri poberani vysluhoveho dochodku este aj poberat plat znovu z verejnych financii niekde vo verejnej sprave. Nie je toto zneuzivania socialneho sustemu. Naozaj si myslite, ze si to zasluzia aj rozni hovorcovia, ucitelia na policajnych skolach, uradnici v policajnych uniformach? Podobne je to aj v armade - skladnik, vodic, u colnikov - colny deklarant, hovorcovia..., hasicov - revizny technik kontrolujuci umiestnenie hasicakov v podnikoch...
 

Ach

"Retroaktivita (z lat.) je v práve spätná pôsobnosť právnych predpisov do minulosti. Zákaz retroaktivity je jeden zo základných právnych princípov demokratickej spoločnosti zaručujúci právnu istotu."

Podla vyssie ukazanej definicie autor velmi dobre popisal situaciu a spravne pouzil slovo retroaktivita aj diskriminacia. Problem je v inom a to v nepochopeni casti ludi o co vlastne ide. Vysluhove dochodky nie su nic noveho, su zavedene vo vsetkych statoch EU. V niektorych statoch su dochodky vsetky zdanovane aj vysluhove aj starobne. Ak by Kalinak zaviedol len zdanovanie vysluhovych dochodkov, tak sa dopusta diskriminacie a podobne ako iu retroaktivity, tak aj u tejto diskriminacii by poberatelia vysluhovych dochodkov na Ustavnom sude uspeli...
 

len aby sa vedelo čo je retroaktivita

(Nález Ústavného súdu Slovenskej republiky sp.zn. PL. ÚS 36/95 z 3. apríla 1996, zverejnený v Zbierke zákonov Slovenskej republiky, čiastka 47, pod číslom 131/1996)

,,1. V ústavnom poriadku Slovenskej republiky všeobecný zákaz spätného pôsobenia právnych predpisov alebo ich ustanovení možno odvodiť z čl. 1 Ústavy Slovenskej republiky, podľa ktorého je Slovenská republika právnym štátom. K imanentným znakom právneho štátu neodmysliteľne patrí aj požiadavka (princíp) právnej istoty a ochrany dôvery občanov v právny poriadok, súčasťou čoho je i zákaz spätného (retroaktívneho) pôsobenia právnych predpisov, resp. ich ustanovení.
2. V ústavnom poriadku Slovenskej republiky platí zásada, podľa ktorej ten, kto konal, resp. postupoval na základe dôvery v platný a účinný právny predpis (jeho noriem), nemôže byť vo svojej dôvere k nemu sklamaný spätným pôsobením právneho predpisu alebo niektorého jeho ustanovenia."

(Nález Ústavného súdu Slovenskej republiky sp.zn. PL. ÚS 38/95 z 3. apríla 1996, zverejnený v Zbierke zákonov Slovenskej republiky, čiastka 49, pod číslom 135/1996)

,,Príkazy ústavných noriem obsiahnuté v jednotlivých článkoch Ústavy Slovenskej republiky je však potrebné rešpektovať pri prijímaní každého zákona Národnej rady Slovenskej republiky, a to bez ohľadu na to, či ide o zákon, ktorým sa určité spoločenské vzťahy upravujú po prvýkrát alebo o zákon, ktorým sa len mení, prípadne dopĺňa už predtým existujúca zákonná úprava určitých spoločenských vzťahov.!"
 
Hodnoť

no ti fasisti sa tych zlocinov

vela zasa nedopustali..... Mussolini odvisol, ale Franco a Salazar normalne dozili vo svojich funkciach na cele statov...fasisticke Portugalsko patri k zakladajucim clenom NATO.

Po druhej svetovej vojne boli trestane nacisticke zlociny a nie fasisticke... dost podstatny rozdiel.
 

1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Pomôže ústav Kočnerovi k doživotiu? 6 663
 2. Tibor Bindas: No a pani excelencia zo skládky pezinskej nech sa rozhodne... 5 682
 3. Tomáš Blahuta: A KTO je tou TREŤOU osobou a prečo bola kamera na biliardovom stole? (Video o Kiskovi) 4 379
 4. Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku : Danko, Kotleba a Harabin si platia reklamu na dezinformačnom webe 2 190
 5. Peter Cmorej: Vzdušné zámky Borisa Kollára – na kom a na čom stojí jeho volebný program? 1 614
 6. Michal Porubän: "Ďakujeme" pán Blaha...ste výnimočný a úžasný..spolu rastieme!..ALE... 1 489
 7. Jaroslav Polaček: Pivo, víno, trochu tvrdého, chlebíčky... Takto útočia zúfalci 1 171
 8. Vladimír Zervan: Zhnité Pellegriniho zemiaky 1 088
 9. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha prichytený pri manipulácii verejnej mienky 1 079
 10. Mišo Šesták: Vraždiť sa učili v Trnave 1 066

Rebríčky článkov


 1. Petr Škrabálek: Trochu predčasná spomienka na udalosti vo Fukušime pred 9 rokmi
 2. Július Kovács: Prečo policajti, učitelia a študenti volia Kotlebových neonacistov.
 3. Štefan Vidlár: Jak sme vykúrili Ňemcú
 4. Simona Mačorová: Menštruácia a ženská cykličnosť
 5. Matej Hank: Úspešné ťaženie Getafe CF v španielskej La Lige. Čo je ich motorom k úspechu?
 6. Vladimír Vittek: Pomôžme mladým pracujúcim študentom
 7. Peter Slivovic: Zlý sused II.
 8. Roman Hutira: Žijeme ako bláznivý Jack Sparrow, nemáme cieľ, ani SMER.
 9. Július Kovács: V parlamentke boli vraj hnusné zvieratá s gorilami.
 10. Ľudovít Herman: Ladislav Miko - Zlý Zajo, na kandidátke SaS na 98 mieste

 1. Bolo ich deväť a zomreli strašnou smrťou. Záhada dodnes láka bádateľov
 2. Pőtheová, ktorej úrad zisťuje zdroj videa s Trnkom, robila Kočnerovi PR
 3. Ostane Magoni trénerom Vlhovej? Musím buchnúť po stole, tvrdí otec lyžiarky
 4. Ľudia zo zvolenskej bytovky vzdali súboj s fašizmom
 5. Kiska: Poviem polícii, kto je za anonymným videom
 6. Päť vecí, ktoré vyplývajú z videa Šuligu a Reichela o Kiskovi
 7. Vlhová vyhrala slalom v Kranjskej Gore a v hodnotení disciplíny predstihla Shiffrinovú
 8. Neuveriteľne smutný príbeh Harabina (píše Samo Marec)
 9. Prieskum preferencií: OĽaNO opäť narástlo, je tesne za Smerom
 10. Pellegriniho neskutočný život (píše Beata Balogová)

Už ste čítali?