Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Lajdácki podnikatelia a ústretovosť ministersky spravodlivosti SR (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

vcelku suhlasim. Ministerka chce ist jednoducho inou cestou ako cestou kriminalizacie. Hoci autor ak navrh zakona studoval tak vie, ze jednou z navrhovanych sankcii pre podnikatelov bude napr. povinnost zaplatit do podstaty sumu z vlastneho majetku vo vyske svojho vlozeneho zakl. imania. Co tiez prispeje k obozretnosti podnikatela.
 

to je všetko v poriadku, ale

to je znovu len čiastočné riešenie, podobne ako čierne listiny. Prevencia je jedna vec a druhá je tá, že ak niekto odignoruje zásadnú zákonnú povinnosť tak, že na to doplácajú iní má za to niesť zodpovednosť. Podobne ako je to u mnohých iných trestných činoch.

Alebo potom zrušme dané ustanovenia v Trestnom zákone a nechajme len čierne listiny.

Bol by som zvedavý aký názor by na to mala ministerka, ak by bola v koži podnikateľky, alebo podnikateľa ktorý skrachuje kvôli druhotnej platobnej neschopnosti bezradne sa pozerajúcim na to, ako štát necháva tunelovať firmy a tým aj okrádať veriteľov.
 
Hodnoť

 

Uz teraz mozu neuspokojeni veritelia obch. spolocnosti po konateloch zaniknuteho dlznika ziadat sposobenu skodu, pokial ta skoda vznikla porusenim ich povinnosti-vratane povinnosti vyhlasit konkurz na dlznika vcas. Totiz konatel zodpoveda spolocnosti za skody pri vykone jeho posobnosti a tuto zodpovednost nemozno obmedzit alebo vylucit ani ustanoveniami spolocenskej zmluvy alebo stanovami spolocnosti. Dohody medzi spolocnostou a konatelom, vylucujuce alebo obmedzujuce takuto zodpovednost su zakazane. Naroky spolocnosti na nahradu skody voci jeho konatelom moze uplatnit vo svojom mene a na svoj ucet veritel spolocnosti, ak nemoze uspokojit svoju pohladavku z majetku spolocnosti. Takze netreba trestnu zodpovednost konatelov (aj ked je zakotvena v trestnom zakone), staci sa uspokojit z majetku konatelov na zaklade porusenia ich povinnosti vyhlasit vcas konkurz na spolocnost.
 
Hodnoť

UPLNA PRAVDA

ak umyselne porusujeme zakon tak to by malo byt trestne, lebo ako inac to riesit??? Tu nejde o kriminalizaciu ale ide o system, takto je vytvoreny system na okradanie poctivych ludi (podnikatelov)....
 
Hodnoť

 

problém je skôr v tom, že momentálne sú v zásade úplne nefunkčné veriteľské konkurzy. Ono je celkom fajn, prikázať podnikateľovi, aby sa dal do konkurzu, ale ten (a to nemusí byť nutne zlá vôľa) bude prirodzene tvrdiť, že má skvelý biznis plán a do do troch mesiacov, pol roka, roka bude v zisku a všetko splatí...

To mi_ke: s týmto ustanovením bol trochu v problém v pripomienkovom konaní... podnikateľské organizácie s tým mali dosť veľký problém...

To chech: máš pravdu, ale vieš ako je to v sporoch o náhradu škody... 3-5 rokov bohovskej srandy a výsledok veľmi neistý...
 
Hodnoť

Konkurz

by mal byť ekonomickým nástrojom, ktorým sa trh zbavuje upadajúcich firiem a na druhej strane vytvára priestor a možnosť, aby podnikatelia,ktorí sa do úpadku dostali nie vlastnou vinou, mohli v podnikaní pokračovať po splnení určitých predpokladov. Problémov okolo konkurzov je veľa. Jeden dôvod však vyjadrenia ministerky majú - ešte stále je dosť zaujímavých podnikov vo vlastníctve štátu, ktoré je potrebné dostať do úpadku a potom lacno predať. Na takomto konkurze sa dobre nabalí množstvo ľudí. Na vrchole je sudca, ktorý rozhoduje, či sú splnené podmienky na vyhlásenie konkurzu a ktorý aj počas konkurzu má veľké právomoci. Potom je správca konkurznej podstaty. Poznám takých, ktorí jeden konkurz robia niekoľko rokov, pravidelne si kupujú nové autiská, majú honosné kancelárie a podobne. Na ňom sa priživuje množstvo iných ľudí - hlavne tých, ktorí čakajú na možnosť dobre kúpiť rozpredávaný majetok. No a na konci je záchranca - ten, kto za babku kúpi tú najzaujímavejšiu časť podniku a potom, ako šibnutím zázračného prútika podnik s tým istým zariadením, v tých istých priestoroch, s tým istým počtom zamestnancov a s tým istým výrobným zameraním začne produkovať a dostane sa medzi tie najlepšie. Veď prečo nie, keď bol zbavený príveskov, ktoré nepotreboval. Čudujete sa, že ministerka odpovedá vyhýbavo? Myslíte, že bez jej priameho alebo sprostredkovaného spolupôsobenia by bol tento reťazec možný?
Na druhej strane poznám prípad, keď podnikateľ sa dostal do problémov vlastnou hlúposťou. Tí čo ho využili sa dnes smejú, on stoná a hľadá riešenie. Pomohla mu polícia. Jeden z veriteľov, majiteľ smiešnej pohľadávky 1.500 Euro podal na nášho skrachovaného podnikateľa trestné oznámenie pre zvýhodňovanie veretiľa Stalo sa, že keď neboli peniaze, ponúkol úpadca veriteľovi stravné lístky v uvedenej hodnote a bol ochotný dať aj viac. Veriteľ vtedy odmietol takú náhradu a žiadal peniaze. Úpadca použil stravné lístky na zaplatenie inému veriteľovi. Dnes je z toho trestný čin a vec prerokováva súd v Košiciach. Nechcel som veriť. Vec mala skončiť u vyšetrovateľky a podla jej pôvodného vyjadrenia, ktoré mi poskytla, to tak aj bude. A zrazu súd.
Alebo neodvedenie dane. Ten chudák podal daňové priznanie. Teda nie sám, ale spoločnosť, ktorá mu spracovávala účtovníctvo. Peniaze nemal a tie čo s biedou naškrabal používal na chod spoločnosti, hlavne mzdy a na naftu do aut. Dnes je odsúdený - dúfam že sa nám rozhodnutie súdu podarí zvrátiť. Vraj mal zaplatiť. Nemal z čoho nie je pre nikoho argument.
Vychádza mi, že zákon je dobrý, až veľmi, ak sa to niekomu hodí. Tak prečo niečo meniť? Táto ministerka to určite neurobí. Aspoň kým bude mať niekto z jej kolegov - M.Dz. a jeho poskok - zálusk na pár miliónikov.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Pomôže ústav Kočnerovi k doživotiu? 5 599
 2. Tibor Bindas: No a pani excelencia zo skládky pezinskej nech sa rozhodne... 4 573
 3. Tomáš Blahuta: A KTO je tou TREŤOU osobou a prečo bola kamera na biliardovom stole? (Video o Kiskovi) 3 808
 4. Peter Cmorej: Vzdušné zámky Borisa Kollára – na kom a na čom stojí jeho volebný program? 1 405
 5. Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku : Danko, Kotleba a Harabin si platia reklamu na dezinformačnom webe 1 321
 6. Michal Porubän: "Ďakujeme" pán Blaha...ste výnimočný a úžasný..spolu rastieme!..ALE... 1 122
 7. Vladimír Zervan: Zhnité Pellegriniho zemiaky 1 003
 8. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha prichytený pri manipulácii verejnej mienky 838
 9. Martin Droppa: V nedeľu si zapnite našu 'Dvojku' 774
 10. Martin Pilnik: Má ísť 800 miliónov z daní na ochranu Fica pred spravodlivosťou alebo na liečbu rakoviny? 688

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Jak sme vykúrili Ňemcú
 2. Simona Mačorová: Menštruácia a ženská cykličnosť
 3. Matej Hank: Úspešné ťaženie Getafe CF v španielskej La Lige. Čo je ich motorom k úspechu?
 4. Vladimír Vittek: Pomôžme mladým pracujúcim študentom
 5. Peter Slivovic: Zlý sused II.
 6. Roman Hutira: Žijeme ako bláznivý Jack Sparrow, nemáme cieľ, ani SMER.
 7. Július Kovács: V parlamentke boli vraj hnusné zvieratá s gorilami.
 8. Ľudovít Herman: Ladislav Miko - Zlý Zajo, na kandidátke SaS na 98 mieste
 9. Ivan Švajlen: Môj stret so smeráckou štátnou správou
 10. Peter Fiabáne: Snažme sa nezablúdiť.

 1. Päť vecí, ktoré vyplývajú z videa Šuligu a Reichela o Kiskovi
 2. Bolo ich deväť a zomreli strašnou smrťou. Záhada dodnes láka bádateľov
 3. Ostane Magoni trénerom Vlhovej? Musím buchnúť po stole, tvrdí otec lyžiarky
 4. Prieskum preferencií: OĽaNO opäť narástlo, je tesne za Smerom
 5. Pőtheová, ktorej úrad zisťuje zdroj videa s Trnkom, robila Kočnerovi PR
 6. Kiska: Poviem polícii, kto je za anonymným videom
 7. Kočner píše Haščákovi: Ty sa mňa ľakať nemusíš
 8. Ľudia zo zvolenskej bytovky vzdali súboj s fašizmom
 9. Vlhová vyhrala slalom v Kranjskej Gore a v hodnotení disciplíny predstihla Shiffrinovú
 10. Pellegriniho neskutočný život (píše Beata Balogová)

Už ste čítali?