...nehovoriac uz o absurdnostiach ako beztrestne strielanie na psa mimo obce, kde aj len cisto teoreticka moznost ze by ohrozil dive zviera je pre stat dolezitejsia ako zivot psa.
dobrá poznámka, ale trochu by som to upresnila. Podľa zákona môže strážca revíruk streliť psa a mačku od 200m od najbližšie obývaného domu. Vypadla formula o hľadaní zvery, naháňaní a vplyve majiteľa. Takže vzaté do detailu: ak sa so psom/mačkou vyberiem do prírody, nezáleží na tom, či ho mám na vodítku, na rukách, na voľno a som viac ako 200m od obývaného domu (nie plotu, nie chaty, nie záhrady, ale steny domu), strážca revíru môže strieľať. Takže ďalšie nadradzovanie. Poľovník môže podporený legislatívou, zničiť môj majetok (zviera je zákonne vec) bez akéhokoľvek dôvodu, stačí, že sa s ním nachádzam na území, ktoré má rozlohu viac ako 70 percent Slovenska (revír). Viem, že veľa poľovníkov sa vyjadrilo v tomto prípade skôr o zdravom rozume ako o dodržiavaní zákona, ale je neuveritľné, že legislatíva niečo takéto vôbec umožňuje.
ze by bol polovnik postihnuty ked vam zastreli psa. Boli pripady ze polovnik zastrelil psa majitelovi na jeho vlastnom pozemku a aj tak to islo do stratena. A keby aj, pes je vec, ziadna vacsia sankcia ani len teoreticky strelcovi nehrozi.
podobne pouzitie zbrane je priestupkom na useku zbrani a streliva; pretoze kazdy vlastnik zbrane je povinny ju pouzivat tak, aby nikoho neohrozil. Co strelba na sukromny pozemok (ako napr. zahradu) splna len velmi tazko. Ale to zrejme znamena sa aj pozriet, co s tym robia kompetentne urady.
nepoznám takýto prípad kde by bolo podstatné to či strelec bol či nebol poľovník, podľa mňa to ani žiadny vplyv nemá len taký, ako vy sa tu tým ohadzujú podobne ako autor článku, ktorý na jednej strane hlása rovnosť práva no na druhej zasa hovorí o rozdieloch medzi farmármi a poľovníkmi či ľuďoch v hmotnej núdzi alebo mieša majetkovú trestnú činnosť a zásah do výkonu práva poľovníctva. Častejšou otázkou usmrtenia psa ako výkon práva poľovníctva sú susedské spory a iné medziľudské "dobrodružstvá" a taktiež poľovná zbraň určite nieje najčastejšou "smrtonosnou" zbraňou .....
a rybárstva je v podstate postavený na ochrane majetku. Aj keď sa tento "majetok" nazýva zverou alebo rybami.
Čo sa týka rozdielu medzi farmármi a poľovníkmi, to bola druhoradá otázka. Napriek tomu som sa vyjadril aj k nej. Poľovníci a rybári nie sú odkázaní na trestno právnu ochranu, na hrozbu trestom odňatia slobody tak, ako farmári v prípadoch, ktoré som spomenul. Jednou z prvoradých otázok článku bola napr. otázka, prečo ohrozené druhy živočíchov požívajú o dosť menšiu právnu ochranu ako chovná poľovná zver či ryby.
Ak by sme chceli byť trošku presnejší samotný zásah do práva poľovníctva a rybárstva trestný nieje a môže ho vykonávať takmer ktokoľvek, pričom len poľovníci znášajú následky s tohto konania - nakoľko výkonom práva poľovníctva sa rozumie celý proces chovu. Trestným sa rozumie len "výkon práva poľovníctva za účelom lovu alebo usmrtenia zvery" - alebo tak nejako :)) A prečo ohrozené druhy majú menšiu "prioritu"?? To je otázka na spoločnosť a nie zákonodarcov ani na článok z názvom "Zrušme konečne nadradenosť práva poľovníctva a rybárstva". Je len na spoločnosti či sa o biodiverzitu bude starať, vzdelávať sa a príjme aj v rámci denného života určité opatrenia. Nakoľko všetci sú v zásade proti "investičnej" činnosti, ktorú ale následne využívajú ako klienti. V domácnostiach dennodenne používajú tie najagresívnejšie čistiace prostriedky, ale keď vznikne náhodný únik chemikálií s továrne tak by zodpovedného ukameňovali.....
ze polovnik zastrelil nejakeho zatulaneho psa u nas mimo dediny na poziadanie starostu lebo pes vypadal byt nebezpecny a ludia sa na to stazovali...lenze potom sa o tom dozvedel majitel, zavolal policajtov a polovnikovy zhabali zbrane a mal z toho zbytocne opletacky pol roka...
suhlasim s nestastnou formulaciou noveho zakona a tiez nevidim dovod preco bola povodna formulacia menena. a na tom sme sa ako polovnici zhodli... zial je to tak a teraz je to uz len o zdravom rozume tak ako se napisali..
nebolo to tak dávno, čo sa hovorilo o snahe obmedziť vlastnícke práva majiteľov lesov v tom smere, že by majiteľa lesa mohol z jeho vlastného pozemku vykázať poľovník z dôvodu ochrany lesnej zveri
a aku skodu sposobim ked mam polozenu udicu na brehu v case ked je po zaverecnej..vacsinou po 24 hod...beru ma ako pytliaka aj ked som pri tej udici len zaspal a nic nechytil...na L.Mare takto stihaju odobranim nacinia rybarskeho a aj trestne stihanie...a nikomu som nic nezobral a ani neulovil. A mozno som ani nechcel, len som po tych pivach zaspal.
Podľa zákona môže strážca revíruk streliť psa a mačku od 200m od najbližšie obývaného domu. Vypadla formula o hľadaní zvery, naháňaní a vplyve majiteľa. Takže vzaté do detailu: ak sa so psom/mačkou vyberiem do prírody, nezáleží na tom, či ho mám na vodítku, na rukách, na voľno a som viac ako 200m od obývaného domu (nie plotu, nie chaty, nie záhrady, ale steny domu), strážca revíru môže strieľať.
Takže ďalšie nadradzovanie. Poľovník môže podporený legislatívou, zničiť môj majetok (zviera je zákonne vec) bez akéhokoľvek dôvodu, stačí, že sa s ním nachádzam na území, ktoré má rozlohu viac ako 70 percent Slovenska (revír).
Viem, že veľa poľovníkov sa vyjadrilo v tomto prípade skôr o zdravom rozume ako o dodržiavaní zákona, ale je neuveritľné, že legislatíva niečo takéto vôbec umožňuje.
90%
nepoznam pripad,
Ale to zrejme znamena sa aj pozriet, co s tym robia kompetentne urady.
re:
nevymožitelnosť zákona
aký význam má zákon,
aj zásah do práva poľovníctva
Čo sa týka rozdielu medzi farmármi a poľovníkmi, to bola druhoradá otázka. Napriek tomu som sa vyjadril aj k nej. Poľovníci a rybári nie sú odkázaní na trestno právnu ochranu, na hrozbu trestom odňatia slobody tak, ako farmári v prípadoch, ktoré som spomenul.
Jednou z prvoradých otázok článku bola napr. otázka, prečo ohrozené druhy živočíchov požívajú o dosť menšiu právnu ochranu ako chovná poľovná zver či ryby.
A prečo ohrozené druhy majú menšiu "prioritu"?? To je otázka na spoločnosť a nie zákonodarcov ani na článok z názvom "Zrušme konečne nadradenosť práva poľovníctva a rybárstva". Je len na spoločnosti či sa o biodiverzitu bude starať, vzdelávať sa a príjme aj v rámci denného života určité opatrenia. Nakoľko všetci sú v zásade proti "investičnej" činnosti, ktorú ale následne využívajú ako klienti. V domácnostiach dennodenne používajú tie najagresívnejšie čistiace prostriedky, ale keď vznikne náhodný únik chemikálií s továrne tak by zodpovedného ukameňovali.....
áno, len neoprávnený zásah
ja poznam pripad
otázka: