Minister vnútra do vyšetrovania nezasahuje. Nemusí. Lebo funkcionári vedia, čo sa sluší

Autor: Stop alibizmu | 27.9.2016 o 23:55 | (upravené 28.9.2016 o 11:23) Karma článku: 8,57 | Prečítané:  2876x

Nemusí im to nijako ozrejmovať. Lebo za tie roky ich všetkých dokonale vyškolil samotný systém na ktorom polícia stojí, ktorého základným pravidlom je, že nesmieš kráčať proti prúdu,

musíš akceptovať trestnú nedotknuteľnosť vyvolených a ak sa s tým náhodou nechceš stotožniť, zabudni v prvom rade na kariérny postup, a ak už si medzi tým postúpil, tak ťa čaká rýchly kariérny zostup, aj keby si detektíva Colomba strčil do vrecka a mal všetky možné predpoklady na to byť špičkový policajný manažér. A tento systém, ako je známe, vytvorili a udržujú pri živote politici a to tak, aby boli chránené v prvom rade ich záujmy, nie verejné.

Otvorený list ministrovi vnútra pánovi JUDr. Kaliňákovi:

Preto je „zábavné“ počúvať pán minister Kaliňák Vaše alibistické rečičky o tom, že Vy do vyšetrovania ani odhaľovania trestnej činnosti nezasahujete. Áno, ale verejnosti zatajujete druhú, tú podstatnejšiu polovicu pravdy, že Vy do vyšetrovania zasahovať ani nemusíte a napriek tomu je trestná nedotknuteľnosť istých osôb zaručená. Veľmi dobre viete ako elitné policajné útvary, ako napr. úrad boja proti korupcii, spravodajská finančná jednotka fungujú. V stručnosti povedané - v prospech záujmu tých, čo vládnu tejto krajine.

Jediné čo Vám snáď môže v tomto smere trochu odľahčiť svedomie, je vedomie, že tento systém, ktorý na poste ministra vnútra vy, ako dosadená figúrka, starostlivo udržiavate už 3. volebné obdobie, udržiavali aj vaši predchodcovia a nič s tým urobiť sa nepokúsili ani politici terajších najsilnejších opozičných strán keď boli súčasťou vládnej koalície.         

Elitných policajtov a ich nadriadených máte, čo sa týka lojálnosti, naozaj dobre vycvičených; aj keď v tomto smere žiadne praktické ani teoretické školenia neprebehli. Oni najlepšie vedia, že byť lojálnymi sa vypláca. A opačne. Nevypláca sa byť neposlušnými, nelojálnymi a nestotožnenými s hlavným záujmom najsilnejšej vládnucej strany, ktorým je vytváranie aury bezúhonnosti, minimálne čo sa týka jej hlavných členov, jej nominantov na postoch kde sa točia štátne peniaze, jej sponzorov, resp. tých, čo vrcholných politikov  držia na uzde.       

Z vlastných skúseností viem ako to funguje. Minister vnútra, prezident policajného zboru, viceprezidenti, krajskí riaditelia atď. vo všeobecnosti nemusia vyšetrovateľom a pracovníkom kriminálnej polície a taktiež ani ich bezprostredným nadriadeným povedať ani slovo, ba ani len naznačiť, aby boli „rozumní“, aby určité špinavosti neodkrývali a ak už ich odkryli novinári, tak je potrebné dokázať, že skutok nie je trestným činom, alebo urobiť všetko preto, aby podozrivým nebolo preukázané zavinenie. A to ani v tých v najväčších prípadoch podozrení z korupcie na najvyššej úrovni, zneužívania právomoci vysokopostavených verejných činiteľov či ekonomickej trestnej činnosti tzv. bielych golierov kde je nejaká spojitosť s vládnou stranou, alebo vládnymi stranami.

Samozrejme, v mediálne sledovaných prípadoch, kde podozrivými zo závažnej trestnej činnosti sú  "slovenskí bohovia" sa vyšetrovať aspoň naoko musí, lebo v nich spravidla prišiel podnet zvonku a s takou nepríjemnosťou sa treba vysporiadať k spokojnosti mocných. Jediným výsledkom vyšetrovania v týchto prípadoch je to, že títo ľudia dostanú od polície (na základe „objektívneho“ preverovania a vyšetrovania...) osvedčenie o bezúhonnosti či už v podobe odmietnutia podnetu k trestnému stíhaniu ako neopodstatneného, prípadne v podobe zastavenia, alebo zrušenia trestného stíhania, či nebodaj obvinenia.   

Ak ako minister hovoríte o tom, že v súčasnosti sú trestne stíhaní traja bývalí ministri, je nutné povedať aj to, že k vyvoleným je len sotva možné počítať už neaktívnych, nespriaznených politikov bývalých koaličných strán, ani bývalých, časom už zabudnutých politických nominantov, ktoré si svoju úlohu už splnili. A ani neaktívnych sponzorov strán. Áno, u týchto ľudí je v niektorých prípadoch seriózne vyšetrovanie možné. Ak nedržia nejakým spôsobom aktívnych politikov vládnej koalície nejakým spôsobom za uzde. Ale u ostatných nie. Človek nepotrebuje byť najprv policajtom policajného prezídia, alebo členom špecializovaného policajného vyšetrovacieho tímu, kde sa "vyšetrujú" citlivé kauzy, aby vedel, že nie je náhoda v tom, ak Policajný zbor SR za tie desaťročia nepreukázal opak. A ak náhodou existuje nejaká výnimka, tak tá len potvrdzuje pravidlo.  

Ministrom kúpení policajní funkcionári

Policajní funkcionári boli mastnými odmenami, vysokými osobnými príplatkami a nespravodlivými prehnane vysokými príplatkami za tzv. riadenie (ktoré sa zaviedli za Vás pán minister Kaliňák), nepriamo kúpení, resp. bola kúpená ich vernosť a poslušnosť a to až do úrovní riaditeľov odborov a oddelení na policajnom prezídiu. Je len pochopiteľné, že na ňom aj preto, alebo hlavne preto vládne alibizmus ako hrom. Vládnej moci to však vyhovuje.

Bližšie tu: Platy učiteľov sú už na úrovni príplatkov za riadenie v polícii: http://stopalibizmu.blog.sme.sk/c/305143/Platy-ucitelov-su-uz-na-urovni-priplatkov-za-riadenie-v-policii.html

Príklady nepriameho zasahovania do odhaľovania trestnej činnosti a jej vyšetrovania:

1.

Ak sa ako policajt snažíte riešiť nejaký, z pohľadu vyvolených citlivý prípad podozrenia z trestnej činnosti, dajme tomu environmentálnej, alebo jej podozrenia, kde je ale politický, prokurátorsky, alebo kombinovaný, či kumulovaný záujem vec objektívne NEpreveriť, resp. NEvyšetriť, jedného dňa sa z ničoho nič dozviete, že vaše skúsenosti, ktoré ste za tie roky získali v určitej problematike trestnej činnosti je zrazu potrebné zúročiť na inom úseku trestnej činnosti. Samozrejme s tým, že daný prípad už dokončiť nemôžte. Prevezme ho osoba, ktorá buď s riešením environmentálnej kriminality nemá žiadne skúsenosti, alebo len minimálne, alebo osoba, ktorá nemá najmenší problém stotožniť sa s tým, že určití ľudia sú jednoducho trestne nedotknuteľní, lebo to tak chce vyššia moc a preto sa treba hlavne snažiť o to aby to tak bolo aj naďalej. (Nehovoriac ešte o tom, že ten iný úsek trestnej činnosti vôbec vôbec na vašu "prídavnú hodnotu" odkázaný nebol. Ale to len na okraj).   

Len mne, nehovoriac o iných, sa toto počas môjho desať ročného pôsobenia na policajnom prezídiu (2000 – 2010) stalo 2 krát. V oboch prípadoch za 1. Ficovej vlády, teda za ministrovania JUDr. Kaliňáka. 

Bližšie tu:

- Ako prichádza polícia o produktívnych policajtov: http://burkert.blog.sme.sk/c/250140/Ako-prichadza-policia-o-produktivnych-policajtov.html

- Pytliaci s povolenkami na lov a požehnaním prokuratúry: http://stopalibizmu.blog.sme.sk/c/262442/pytliaci-s-povolenkami-na-lov-a-s-pozehnanim-prokuratury-a-policie.html

2.

Citlivé kauzy, citlivé prípady sa dajú prideľovať iba preukázateľne spoľahlivým lojálnym policajtom, korí vedia ako na to, vedia najlepšie ako sa dá prípad nevyšetriť, tak aby mocní boli spokojní.

3.

Ďalším spôsobom ako vplývať na „objektivitu“ kriminalistického preverovania a policajného vyšetrovania je ukracovať nestotožnených policajtov na odmenách, alebo osobných príplatkoch. Verní si takto môžu prilepšiť k platu niekoľkými stovkami eur mesačne navyše, neverní pár desiatkami, aby sa nepovedalo.

4.  

Účinným spôsobom, alebo prostriedkom ako vytrestať policajta za to, že sa nechce správať podľa najdôležitejšieho nepísaného policajného pravidla, že určití ľudia musia zostať trestne nedotknuteľní a že situácia okolo najsilnejšej vládnej strany musí zostať konsolidovaná po každej stránke, je prideľovať mu také prípady, kde stíhanie vyvolených nehrozí a zároveň sú čo najnáročnejšie na administratívu, byrokraciu a čas a dopredu sa u nich vie, že výsledkom po mesiacoch trvajúceho preverovania, alebo vyšetrovania, bude zastavenie trestného stíhania, alebo jeho odmietnutie. Takto sú takíto policajti veľmi jednoducho paralyzovaní. Na "huncútstva" im tak nezostáva priestor ani čas.

5.

Nehovoriac ešte o tom, že ak sa náhodou prestane poslušne správať nejaký riaditeľ nejakej zložky kriminálnej polície alebo odboru vyšetrovania, je možné ho z funkcie odvolať bez udania dôvodu. No nie je to milé?... Ale keďže funkčné platy, odmeny, osobné príplatky a príplatky za takzvané riadenie sú u funkcionárov prehnane vysoké, tak len sotva niekto z nich si dovolí nestotožniť sa.

6.

Došlo to tak ďaleko, že aj v takom prípade, kde jedným zo spolupáchateľov trestnej činnosti bol len obyčajný známy pána premiéra (možno bol aj jeho kamarát z čias vysokoškolských štúdií), dostal šéf vyšetrovacieho tímu nepriamy pokyn, aby vyšetrovanie zahral do autu. Na to mu stačili rozvážne až priateľské... slová druhého najvyššieho muža polície, keď ho informoval o stave vyšetrovania: Ale vy viete pán major, že tá osoba je priateľ pána premiéra...  a cca na druhý deň aj slová dozorujúceho prokurátora z Nitry, priezviskom na G.: Pán major! Viete vôbec koho chcete stíhať!?... 

7.

Prípadne dostane šéf tímu pokyn vykonať výsluchy hlavných podozrivých čo najskôr. Hlavne to ale musí byť pred tým, než sa u nich budú robiť domové prehliadky, po ktorých by páchatelia mohli byť pomerne ľahko usvedčení, lebo netušili, že polícia o ich trestnej činnosti vie, má ju pomerne dobre zdokumentovanú, ale pádne dôkazy je možné získať len domovými prehliadkami. Pochopiteľne, takéto domové prehliadky už potom nemá význam ani robiť. Ale keby došlo na lámanie chleba, tak prokurátor sa vyhovorí, že na vykonanie domových prehliadok nebola dostatočná dôkazová situácia...

Šéfovi vyšetrovacieho tímu potom zostávajú tieto možnosti: Postaviť sa proti tomu, podať sťažnosť na dozorujúceho prokurátora za zmarenie niekoľko rokov trvajúceho preverovania a vyšetrovania na ktorom pracoval celý tím, alebo sa klamať svoje svedomie, že kvôli jednej bitke predsa neprehrá celú vojnu... ak by jeho, ako "nenahraditeľného" odborníka a vedúceho tímu, odvolali z funkcie. Zvlášť ak by sa postavil druhému najsilnejšiemu mužovi polície s tým, že on bude do radu stíhať aj tých, u ktorých mu viceprezident naznačuje, že si zaslúžia beztrestnosť. To je ale skôr z ríše snov, to nie je náš Policajný zbor.    

8. Prípad Gorila:

http://burkert.blog.sme.sk/c/288485/Alibista-Daniel-Lipsic-minister-vnutra-SR-Pripad-Gorila.html

9. ...

Tento systém Vám pán minister vyhovuje.

Nechcete ho zmeniť keďže zaručuje vyvoleným dokonalú pozemskú bezúhonnosť. Len preto si dovolíte pred TV obrazovkami dookola bez zábran klamať verejnosť, resp. hovoriť jej len polovicu pravdy. Čo je v podstate to isté ako lož.

Ak by ste náhodou chceli tvrdiť, že kecám, a že tento systém Vám nevyhovuje, tak ho zmeňte.

Okrem alibistických výhovoriek a strachu z toho čo by potom nastalo Vám tomu nič nebráni. 

Už 3. volebné obdobie nesiete najväčšiu zodpovednosť za to, že daňoví poplatníci vyhadzujú ročne milióny eur na chod špecializovaných policajných zložiek, ktoré nepriamo chránia najväčších zlodejov, najväčších podvodníkov a najväčších zneužívateľov právomocí verejných činiteľov. Ak by vám tie škody spôsobené či už do značnej miery zbytočne vynaloženými finančnými prostriedkami na uvedené zložky, alebo škody zo závažnej ekonomickej trestnej činnosti a korupcie ktorej by polícia mohla zabrániť, ak by bola apolitická, niekto zrátal, tá suma by bola tak astronomická, že by Vás museli za zanedbanie úlohy verejného činiteľa alebo zneužívanie právomoci verejného činiteľa odstíhať možno aj na 2.000 rokov trestu odňatia slobody.  

Skúste byť preto konečne naozajstný chlap, nie zbabelec. K tomu stačí len to, ak odpolitizujete políciu, zmeníte daný chorý systém, alebo sa vzdáte svojej funkcie. Tým možno vyrovnáte svoju karmu...

Skúsenosti, ktoré som opísal, a ešte aj z oveľa závažnejších prípadov, majú mnohí policajti policajného prezídia, či už bývalí alebo súčasní, mnoho. Len sa o nich nikde nepíše. Lebo vládne všeobecný strach.

Súvisiace články:

- Kaliňákovi pomohli do kresla kamarati Sulík a Matovič: http://marcelburkert.blog.pravda.sk/2016/03/24/kalinakovi-pomohli-do-kresla-kamarati-sulik-a-matovic/

- Kádrový profil policajného funkcionára: http://burkert.blog.sme.sk/c/318213/Kadrovy-profil-policajneho-funkcionara.html

- Daruj krv, zachrániš život. Daruj policajnú funkciu, získaš policajného vazala: http://stopalibizmu.blog.sme.sk/c/275286/Daruj-krv-zachanis-zivot-Daruj-policajnu-funkciu-ziskas-vazala.html

- Policajtom v prípade Koliba chýbala politická povolenka zakročiť: http://stopalibizmu.blog.sme.sk/c/344790/policajtom-v-pripade-koliba-chybala-politicka-povolenka-zakrocit.html

- Minister vnútra Lipšic odmenil viceprezidenta PZ, ktorý slúžil jeho predchodcovi. Asi za vzorné plnenie úloh...: http://burkert.blog.sme.sk/c/287753/Ked-minister-vnutra-ignoruje-Nariadenie-ministra-vnutra-SR.html

- Vážení priatelia, áno! Tentokrát z policajného prostredia: http://burkert.blog.sme.sk/c/269289/Vazeni-priatelia-ano-II-Tento-krat-z-policajneho-prostredia.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fukuyama pre SME: Populista Orbán nevyhráva kvôli chudobe, ale identite

Hlavná myšlienka konca dejín platí dodnes, hovorí americký politológ.

KOMENTÁR MATÚŠA KRČMÁRIKA

Dejiny sa neskončili, v inej sa podobe sa znova rozbiehajú naplno (komentár)

Kazateľ konca dejín si za ideou stojí.

Dánsky futbalista skolaboval na ihrisku, museli ho oživovať

Zápas EURO 2020 po prerušení dohrali.


Už ste čítali?