Príslušníci Policajného zboru si cestovanie na čierno v bratislavskej MHD môžu dovoliť

Autor: Stop alibizmu | 5.10.2016 o 11:55 | (upravené 7.10.2016 o 19:16) Karma článku: 6,10 | Prečítané:  2766x

Ak bratislavskí revízori prichytia bez lístka bezdomovca, tak minimálne čo sa bezdomovcovi v takom prípade stane, je to, že je z MHD vyhodený na najbližšej zastávke.

Minimálne bratislavským policajtom v civile sa to ale stať nemôže. Ako to? O tom je tento článok. A ak kompetentní z bratislavského Krajského riaditeľstva Policajného zboru, z bratislavského magistrátu a Dopravného podniku hl. mesta o tom náhodou ešte nevedia, alebo tomu neveria, môžu sa o tom presvedčiť. Najprv ale musia nabrať odvahu vidieť skutočnosť takú aká je a dať vopred nabok alibizmus.

Na základe mojej osobnej, priamej dvojnásobnej skúsenosti, ktorú mi následne potvrdili aj viacerí štátni policajti, ktorých som sa na to pýtal, lebo ich poznám, a ktorí mi aj ukázali ako vyzerá služobný preukaz Policajného zboru SR, tvrdím, že: 

1. Štátni policajti si môžu dovoliť v bratislavskej MHD cestovať bez cestovného lístka.

2. Namiesto neho používajú služobné preukazy, resp. iba služobné preukazy. Takže cestujú na čierno, lebo služobný preukaz podľa žiadneho predpisu cestovný lístok nenahrádza.

Doposiaľ som bol v bratislavskej MHD 2 krát nechtiac svedkom toho, ako pri kontrole cestovných lístkov sa policajti revízorom preukázali len služobným preukazom, a revízori iba kývli hlavou, že v poriadku. V jednom z týchto prípadov sa revízori dokonca neštítili skasírovať pasažiera, asi 17 ročného mladíka, sediaceho na sedačke pri uličke hneď vedľa policajta, ktorý sedel pri okne. Policajta si ale revízori skasírovať nedovolili, aj keď policajti finančnou núdzou určite netrpia, na rozdiel od väčšiny študentov a o starobných dôchodcoch ani nehovoriac. Ja som stál nad oboma čiernymi pasažiermi, takže som to dobre videl. Policajtovi – čiernemu pasažierovi stačilo na vyvinenie sa ukázať iba služobný preukaz. A podobne to bolo aj pri mojej prvej skúsenosti tohto druhu. Pri nej som to však ešte viac menej ignoroval, špeciálne som sa nad tým nezamýšľal. Ale keď sa to stalo druhý krát, hovorím si, to nemôže byť náhoda, ale skôr pravidlo. Muži zákona, ktorí by mali ísť príkladom a užívajú si každoročné veľmi slušné až mastné odmeny, pomerne veľmi slušné platy, napr. v porovnaní s učiteľmi, príplatky rôzneho druhu, sociálne výhody o ktorých sa mnohým ani len nesníva, si potrebujú takto finančne prilepšovať?    

A tak sme v rámci nášho OZ Stop alibizmu požiadali o informácie Krajské riaditeľstvo polície v Bratislave a Dopravný podnik mesta Bratislava, resp. Hlavné mesto Bratislava, pod ktoré tento podnik patrí.

Ako sa dalo čakať, ani jeden ani druhý subjekt si nie je vedomý toho, žeby policajti využívali, alebo si mohli dovoliť zneužívať svoje služobné preukazy na cestovanie v MHD na čierno. No napriek tomu v odpovediach týchto subjektov boli dosť čudesné veci, o ktorých verejnosť doposiaľ nevie. Samozrejme, všetko je „ošetrené“, ALE pri bližšom pohľade sa dá zistiť, že toto „ošetrenie“ medzi Policajným zborom a Dopravným podnikom riadne kríva a pripomína praktiky bratstiev z čias socializmu, či distingvované, inštitucionalizované, alebo korporatívne rodinkárstvo, využívanie štátneho orgánu v oblasti, ktorá do štátnej správy rozhodne nepatrí, v oblasti v ktorej sa dokonca podniká; v tomto prípade v oblasti služieb.

Aj v prípade, že Policajný zbor (v našom prípade Krajské riaditeľstvo PZ  Bratislava) by bol  podľa Policajného zákona skutočne povinný poskytovať súčinnosť revízorom Dopravného podniku pri riešení čiernych pasažierov, ktorí sa revízorom odmietnu alebo nemajú čím preukázať, musel by to robiť bezodplatne.

Bezodplatne ale Policajný zbor, minimálne čo sa týka Bratislavy, to tak nerobí. A tou odplatou je, že všetci policajti spadajúci pod Krajské riaditeľstvo Policajného zboru, teda aj policajti všetkých 5 bratislavských okresných riaditeľstiev, vrátane ich obvodových oddelení, môžu cestovať za zľavnené cestové a to na základe osobitných preukazov na cestovanie v MHD, ktoré vydáva nie Dopravný podnik, ale Krajské riaditeľstvo PZ.

Podľa dohody medzi oboma subjektmi Krajské riaditeľstvo PZ Bratislava uhradí ročne za každého prepravovaného policajta KR PZ čiastku 790,-Sk... Nie eur, ale Sk. Takže bratislavskí policajti si v MHD môžu jazdiť celý rok za cenu, za ktorú bežní smrteľníci môže cestovať maximálne jeden mesiac. Táto cena bola platná minimálne ešte začiatkom roku 2015.

Je otázne koľko percent bratislavských policajtov si dané osobitné preukazy zakúpilo, aj keď tieto sú takmer zadarmo, keďže cestovať môžu na služobné preukazy podľa mojich skúseností úplne zadarmo. A to bez ohľadu na to či ten ktorý bratislavský policajt pri výkone služby vôbec niekedy do kontaktu s čiernym pasažierom prišiel alebo nie. Tých policajtov je minimum. Navyše ak sú to povinní robiť zo zákona, za to predsa poberajú plat. Prečo by im ešte mal poskytovať nejaké finančné výhody, resp. zľavy aj Dopravný podnik???

Samostatnou otázkou je, či polícia má právo vykonávať pre Dopravný podnik lustrácie osôb. Ale to nie až tak podstatné. V každom prípade: pripomína to biznis, resp. je to biznis.

Revízori sú bez lustrácií totožnosti čiernych pasažierov bez dokladov (alebo zatajujúcich doklady), ktoré pre nich robí štátna polícia, bezmocní. Vie to nie len vedenie Dopravného podniku a kompetentní z bratislavského magistrátu, ale dobre to vedia aj policajti, ktorým možnosť cestovania v MHD viacmenej zdarma zjavne neprekáža. Spokojní sú teda všetci. Sotva si preto nejakí revízor dovolí dať pokutu čiernemu pasažierovi, ktorý sa preukáže služobným preukazom štátnej polície. A ak sa na to opýtate kompetentných z Dopravného podniku, či to tak v praxi naozaj chodí, logicky a rozhodne nemôžte očakávať odpoveď áno. Oficiálne sa k tomu neprizná žiaden revízor. Lebo by stratil zamestnanie pre závažné zanedbanie povinnosti. Jeho zamestnávateľ by ho, aj keby nechcel, musel vyhodiť, lebo ak by tak nespravil, tým by usvedčil z niečoho veľmi nepríjemného sám seba.  Riešiť to teda môže iba tlak verejnosti na funkcionárov Policajného zboru, na primátora a mestských poslancov.    

Za OZ Stop alibizmu Peter Jankovič  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fukuyama pre SME: Populista Orbán nevyhráva kvôli chudobe, ale identite

Hlavná myšlienka konca dejín platí dodnes, hovorí americký politológ.

KOMENTÁR MATÚŠA KRČMÁRIKA

Dejiny sa neskončili, v inej sa podobe sa znova rozbiehajú naplno (komentár)

Kazateľ konca dejín si za ideou stojí.

Dánsky futbalista skolaboval na ihrisku, museli ho oživovať

Zápas EURO 2020 po prerušení dohrali.


Už ste čítali?