Starostovi Dúbravky dali nôž na krk. A ostatným???

Autor: Stop alibizmu | 7.11.2014 o 12:05 | (upravené 27.5.2015 o 16:26) Karma článku: 15,44 | Prečítané:  3984x

Na verejnej besede s Dúbravčanmi, ktorá sa uskutočnila 31.7.2014, starosta Ján Sandtner všetkým prítomným priblížil, ako funguje komunálna politika v Bratislave. 

Na otázku týkajúcu sa škandalóznej zámeny pozemkov, kvôli ktorej Dúbravka prišla, alebo príde o podstatnú časť najcennejšej zelenej lokality, na ktorej mohol, alebo mal byť vybudovaný centrálny park, odpovedal takto: „Mne dali nôž na krk. Ak to nevrátime mestu aj tak nám to mesto zoberie a potom nedostaneme ani žiadnu náhradu.“ (Zaujímavé video k tomu, a najmä jeho 7 minútovú pasáž (medzi 1:11:00 až 1:18:00) si je možné pozrieť tu: http://www.dubravskatv.sk/cms/verejna-beseda-s-obcanmi-k-doprave-v-dubravke). Na rozdiel od starostu Dúbravky, primátorovi Bratislavy Milanovi Ftáčnikovi na krk nôž nikto nedával, minimálne v jeseni 2013, keď opakovane ubezpečoval členov Občianskeho združenia za vytvorenie parku Pod záhradami, že proti vôli Dúbravky nepôjde a teda nepodporí odňatie týchto pozemkov Dúbravke.

Za pripomenutie stojí divadlo, ktoré ponúklo 19. zasadnutie bývalého miestneho zastupiteľstva zo dňa 30. 4. 2013 s podnázvom: Druhé dejstvo hlasovania o zámene pozemkov. Tu je pár citátov z daného stenografického záznamu:

Starosta Ing. J. S a n d t n e r :

Poslanec Ing. Š. F ü z y : Dobrý deň. Som predseda Komisie územného rozvoja takže nezdieľam váš názor, že táto zámena je výhodná. A to z toho titulu, že nemožno všetko hodnotiť len čisto nejakým materiálnym pohľadom... Čiže ja určite toto nepodporím. A verím tomu, že to ako Dúbravka, ako zastupiteľstvo, nepodporíme. Ďakujem.

Komentár: Dlho tento nematerialistický postoj pánovi poslancovi nevydržal.

Doc. Peter Č i e r n i k, konateľ spoločnosti STRABAG, DEVELOPMENT SK, s.r.o.: My sa zaväzujeme k tomu, že predtým, než začneme projektovať, tak zámer investora vzájomne si chcem odkonzultovať túto s vašim stavebným úradom alebo povereným expertom, teda predtým než pôjdeme do územného konania, aby ten investičný zámer bol v súlade so záujmami vašej mestskej časti Dúbravka... Nechceme ísť do výškových budov, máme s tými vlastne zlé skúseností, ale prízemnú časť so zachovaním zelene tak, ako to územný plán dovoľuje. A prioritne tak vo všetkých našich bytových projektoch uprednostňujeme nízkopodlažnú zástavbu... Takže ja poprosím mestskú časť Dúbravka, nech na ten projekt vytvorí svojich špecialistov, ale o tých, ktorí chcú do toho projektu hovoriť a my nastavíme svoj investičný zámer tak, aby vyhovoval v prvom rade vám. Však to bývanie musí byť v prvom rade pre ľudí a my tam ľudí nedostaneme. Dneska rastie toľko projektov aj v Dúbravke, to vidíte, a my to chceme trošku zatraktívniť, zohľadniť tam tie pamiatkové stavby, ktoré pani Ing. Čarnogurská hovorila. Kostol, ktorý je tam na rohu tej komunikácie. Jednoducho, už neviem čo mám povedať.

Komentár: Nevedel čo má ešte k tomu povedať... No snáď len to, že investičný zámer bude vyhovovať v 1. rade developerovi, v druhom rade tým, čo v danej zástavbe budú bývať, keďže ide o lukratívne prostredie pod horou a v centre Dúbravky, teda celkovo povedané drvivej menšine Dúbravčanov. A môžme sa len domnievať, alebo dúfať, že to nebude vyhovovať tým Dúbravčanom, čo za zámenu pozemkov zahlasovali, alebo ju presadzovali.           

A ako to nakoniec dopadlo?

Po 2. neúspešnom pokuse skupiny dúbravských poslancov o odzverenie predmetných pozemkov zo správy mestskej časti, mohol ešte sotva niekto predpokladať, že títo poslanci budú mať tú drzosť predložiť do zastupiteľstva ten istý materiál na schválenie aj po 3. krát. Dúfajúc, že do tretice to snáď vyjde. Ale nevyšlo. A tak to skúsili štvrtý, piaty, šiesty a siedmy krát (čo je asi svetový rekord) a navyše:   

bez akejkoľvek obsahovej a kvalitatívnej zmeny predmetného rokovacieho materiálu, ktorá by dávala dôvod na ďalšie hlasovanie,   

bez vypracovania akýchkoľvek relevantných stavebno-urbanistických analýz, 

bez verejnej diskusie,

mimo oficiálny program zastupiteľstva,

a bez jednoznačných odpovedí na mnohé položené otázky týkajúce sa nie len celkovej výhodnosti tejto transakcie a jej dopadu na kvalitu života občanov Dúbravky, ale aj základných ekonomicko-právnych problémov, na ktoré občianske združenie upozornilo miestnu samosprávu a predkladateľov návrhu,

až im to aj napriek tomu napokon vyšlo. 

Vyššie menovaný a citovaný poslanec Ing. Š. F ü z y otočil o 180 stupňov a od 3. pokusu, a spoločne s poslancom Petrom Hanulíkom, sa stali vlajkonosičmi zámeny pozemkov.  

Rozmenené na drobné 

aby mesto Bratislava zachránilo malý zdevastovaný parčík pri Slovenskom rozhlase, teda nie v historickom jadre mesta, o rozlohe 45 x 75 metrov (3.375 ) , vymenilo, resp. obetovalo v prospech developera najlukratívnejšie pozemky v centre mestskej časti Dúbravka a to o veľkosti 11. 401   a na Drotárskej ceste 2.699 , všetko vo vlastníctve mesta.

Ekonomická nevýhodnosť transakcie, resp. čistá strata mesta bola vyčíslená na 2,8 mil. EUR. Podrobnejšie je popísaná v blogu: Bude sa v centre Bratislavy ťažiť ropa?

To, že sľubovaná nízkopodlažná zástavba v skutočnosti v tomto zámere nakoniec dosahuje 8 nadzemných podlaží, to je už iba taký „detail“.  

Rovnako ako to, že medzi reštituentmi pozemkov na území investičného zámeru, ak to správne čítame, figuruje priezvisko Sandtner.

Hlavy v piesku

1. Primátor Ftáčnik  - 4 dni po schválení zámeny pozemkov mu dané občianske združenie zaslalo otvorený list v ktorom bol požiadaný, aby uznesenie nepodpísal, nakoľko je v rozpore so záujmami mesta a ustanoveniami Zákona o majetku obcí. Okrem toho bol v liste požiadaný o objasnenie niektorých ďalších rozporuplných aspektov transakcie.

Mesto/primátor odpovedal až po takmer 2 mesiacoch, konkrétne  24.4.2014, v čase, kedy už bolo uznesenie aj zámenná zmluva podpísaná a deň po tom, čo bol zrealizovaný prevod vlastníckeho práva k pozemkom v Dúbravke a na Drotárskej ceste na developera ZIPP Bratislava, s.r.o.

Jeho odpoveď, okrem toho že prišla po funuse, bola zarážajúca: „V žiadosti sa ďalej domáhate poskytnutia stanoviska prečo hlavné mesto SR Bratislava prevádza na žiadateľa pozemky pod parčíkom v Dúbravke, keď následne po vybudovaní parčíka bude stavba parčíka s pozemkami bezodplatne odovzdaná do vlastníctva hlavného mesta SR Bratislavy. V tejto súvislosti si Vám dovoľujeme oznámiť, že tento postup je štandardný pri realizácii verejnoprospešných stavieb ako sú napríklad prístupové komunikácie a parky.“

Pravda je však iná a preukázal to aj nedávno zverejnený plánovaný stavebný projekt investora v Dúbravke. Mesto tak za 100.000 EUR developerom prisľúbenej investície do parkovej výsadby v Dúbravke investorovi potichu a pokútne „dočasne“ previedlo 5.000 m2 pozemkov, vďaka ktorým môže investor vybudovať takmer dvojnásobne väčšiu stavbu, ako by mu územný plán dovoľoval, keby mu mesto previedlo do vlastníctva len parcelu pod plánovanou výstavbou. Parčík mohol developer, pokojne vybudovať aj na mestských pozemkoch bez potreby prevádzať ich z mesta na developera a späť. Asi však  netreba vysvetľovať, aký zásadný dopad má tento „štandardný postup“ mesta na ekonomiku projektu z pohľadu investora.

A tak sa len môžme zamýšľať, či je takýto postup pri nakladaní s majetkom mesta naozaj bežný a o aký veľký majetok už takýmto počínaním asi obyvatelia Bratislavy prišli.

2. Starosta Dúbravky Sandtner  - Ten sa pre zmenu odvolal na to, že mu dali nôž na krk, aj keď bol od začiatku za zámenu. Možno aj preto, že sa v tom čase na magistráte v zmenách územného plánu riešila jeho srdcová záležitosť - Veľká lúka (na hornom konci Dúbravky).

3. Prokuratúra - Táto tvrdí, že nie je oprávnená posúdiť hospodárnosť zámeny, iba zákonnosť. Budiž. Podľa nej je asi zákonné ak niekto pripraví mesto o milióny eur, ale ak si niekto 3 krát po sebe ukradne z obchodu krabicové víno a sáčkovú polievku k tomu, tak takéhoto „gangstra“ bez zaváhania obžalujú a postavia pred súd. Toto nie je vtip, toto je právne Slovensko: http://stopalibizmu.blog.sme.sk/c/315917/Toto-nie-je-vtip-toto-je-pravne-Slovensko.html

Záverom:  Najmä pre Dúbravčanov: Keby ste sa pri nastávajúcich komunálnych voľbách zamýšľali ako voliť, tak za danú zámenu pozemkov môžete ďakovať, resp. ju „pre vás“ zariadili títo poslanci:

Beáta Bohunická, Smer-SD

Peter Čecho, Smer-SD

Andrea Duongová, Smer-SD

Soňa Gazdíková, Smer-SD

Peter Hanulík, Smer-SD

Jozef Havrilla, Smer-SD

Boris Hrádecký, Smer-SD

Matilda Križanová, Smer-SD

Lilia Lohnická - Smer-SD,

Štefan Füzy – stranícky nezávislý, kto vie či aj inak   

Karol Zrůnek - stranícky nezávislý, kto vie či aj inak

Margita Benedeková, Most-Híd

Ľubomír Havránek, Most-Híd 

------------------------------------------

Z OZ Stop alibizmu

Marcel Burkert

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Špeciálny prokurátor Kováčik defacto skončil

Slovenská justícia sa otriasa v základoch.

Píše Ivan Mikloš

Zúfalo potrebujeme úspešnú vládu. Zatiaľ to tak nevyzerá (píše Ivan Mikloš)

Reformy potrebujú politickú váhu.


Už ste čítali?