14 ilúzií Ústavy SR

Autor: Stop alibizmu | 27.10.2013 o 23:55 | (upravené 29.10.2015 o 14:33) Karma článku: 16,31 | Prečítané:  2440x

Môže na Slovensku nastať pozitívna zmena ak už samotná naša ústava je plná klamstiev, mýtov, alebo v úvodzovkách "len" ilúzii?  

A tá prvá je zakotvená hneď v jej preambule: My, národ slovenský v zmysle cyrilo-metodského duchovného dedičstva a historického odkazu Veľkej Moravy...

Bolo by zaujímavé vedieť, koľko percent z nás občanov SR slovenskej národnosti vie aspoň niečo o duchovnom dedičstve, ktorý nám tu zanechali Cyril a Motod. A tušia niečo o ňom aj politici?

To, čím a ako my národ slovenský alebo občania SR ako celok žijeme, viď naše zrkadlo - politická scéna, to sotva môže mať niečo spoločné s duchovným odkazom Cyrila a Metoda. 

A takto môžme pokračovať ďalej:

Čl. 1.

Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.

Komentár: Zvrchovaný možno áno, aj demokratický, ale k právnemu štátu má SR veľmi ďaleko. O tom svedčí aj veľmi nízka vymožiteľnosť práva a stále platná trestno-právna nedotknuteľnosť súčasných aj bývalých politických nominantov na najdôležitejších pozíciách štátnej správy a samosprávy. A to najmä tých, ktorí tento štát pripravili o milióny eur. A to, že SR neuzatvorila zmluvu so žiadnou cirkvou, len s katolíckou cirkvou, resp. Vatikánom, je v rozpore s tým, že SR sa neviaže na žiadne náboženstvo.

Preto pravdivejšie znenie by bolo: Občania SR by si len želali, aby Slovensko smerovalo k právnemu štátu. Otázne je len to, či si to želá aj rozhodujúca časť politikov, keďže v ich činoch je často krát vidieť opačný smer.    

Čl. 2.

(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.

Pravdivejšie znenie by bolo: Štátna moc pochádza od subjektov, ktorým sa darí úspešne sponzorovať volebné kampane politických strán, kandidátov na županov, primátorov a starostov. 

(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.

Doplnenie čl.: V záujme trestno-právnej nepostihnuteľnosti politických nominantov na najvýznamnejších pozíciách štátnej správy a samosprávy zákony SR pamätajú na to, aby v sebe obsahovali dostatok medzier, nedostatkov, nejednoznačných formulácií a rozporov. Vo vytýčenom smere postupuje aj neapolitická polícia a prokuratúra.

Čl. 12

(1) Ľudia sú si rovní v dôstojnosti.

Komentár: Ako príklad môžme uviesť "dôstojné podmienky" pre život niekoľko desiatok tisíc detí tzv. neprispôsobivých občanov.

Ľudia sú si rovní aj v právach.

Pravdivejšie znenie by bolo: Ľudia sú si rovní v právach, len nie v príležitostiach. A ani v možnostiach. Záleží od bohatstva a kontaktov.

Čl. 29

(4) Politické strany a politické hnutia, ako aj spolky, spoločnosti alebo iné združenia sú oddelené od štátu.

Doplnenie čl.: Ale nie od štátneho rozpočtu. To však platí "iba" v prípade že ide o vládne politické strany, ktorých centrály rozhodujú o tom, kto bude zastávať najdôležitejšie alebo najlukratívnejšie posty ako inak - v štátnej správe.

Čl. 42

(1) Každý má právo na vzdelanie.

Doplnenie čl.: Aby nedochádzalo k diskriminácii tak aj dobre platení štátni manažéri môžu posielať svoje deti do súkromných škôl. Lebo tie štátne, aj s prispením kompetentných štátnych manažérov, za veľa nestoja.

Čl. 44

(2) Každý je povinný chrániť a zveľaďovať životné prostredie.

Doplnenie čl.: Predseda vlády, aj v prípade, že nemá prírodovedné vzdelanie, môže bez verejnej diskusie a bez odborného vyjadrenia Štátnej ochrany prírody SR o dopadoch zimnej olympiády na naše národné parky, sám rozhodnúť o tom, či Slovensko bude alebo nebude kandidovať na usporiadanie zimných olympijských hier. Ako inak, aj v národných parkoch.

Poznámka: Dva metre hlboká ryha pre zasnežovací systém v citlivom vysokohorskom substráte národného parku nepredstavuje závažné poškodenie pôdneho krytu, ale pohyb turistu v národnom parku mimo turistický chodník je priestupkom proti platnému právnemu poriadku SR.

(4) Štát zabezpečuje ochranu určeným druhom voľne žijúcich živočíchov.

Doplnenie čl.: Štát zabezpečuje ochranu určeným druhom voľne žijúcich živočíchov, vrátane vlkov, ktoré sú vyhynutím ohrozeným druhom. Túto ochranu zabezpečuje tým spôsobom, že v zimnom období zákon umožňuje ich vystrieľať toľko koľko sa poľovníkom zachce alebo zadarí.

Čl. 60

(1) Najvyšší kontrolný úrad SR je nezávislý orgán kontroly hospodárenia s prostriedkami rozpočtov.

Doplnenie čl.: Najvyššiemu kontrolnému úradu neprináleží zisťovať a dokumentovať závažnejšie prípady zneužívania prostriedkov štátneho rozpočtu, ktoré by mohli viesť k vyvodzovaniu trestnej zodpovednosti zodpovedných. Za tým účelom je zakázané, aby Najvyšší kontrolný úrad disponoval potrebnými právomocami; keďže má slúžiť výlučne vyšším záujmom. Podrobnosti o tom, koho sa tie záujmy týkajú, zákon neupraví.

Čl. 73

(2) Poslanci sú zástupcovia občanov. Mandát vykonávajú osobne podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú viazaní príkazmi.

Doplnenie: S výnimkou príkazov straníckych centrál.

Čl. 75

(1) Na schôdzi NR SR poslanec skladá sľub, ktorý znie: "Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov."

Doplnenie čl.: To bol iba vtip :-)  

Čl. 101

(1) Prezident vykonáva svoj úrad podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie je viazaný príkazmi.

Doplnenie čl.: V duchu nepísaných slovenských národných tradícií sa nepatrí, aby sa prezidnet obracal chrbtom tým, ktorí mu jednak finančne a jednak váhou svojich osobností pomohli vo volebnej kampani a tým aj do vytúženej funkcie.

P.S.: Tento zoznam zrejme nie je úplný.  V každom prípade, na ilúziách a na zatváraní očí pred skutočnosťou sotva niekedy môže vyrásť niečo pozitívne. Sú asi len 2 možnosti: Buď budeme naďalej žiť v ilúziách, istotách, a klamstvách, alebo ich odmietneme a súčasne na svojich politikov, ktorých vo voľbách volíme, vyvynieme tlak aby si konečne plnili svoje povinnosti a zásadne dávali veci do súladu s Ústavou. Lenže to by najprv museli byť nezávislými od svojich straníckych centrál. Tu sú možné cesty z bludného kruhu: http://stopalibizmu.blog.sme.sk/r/57731/11-ciest-z-bludneho-kruhu.html 

Za OZ Marcel Burkert

 

Školská dochádzka je povinná.

Doplnenie čl.: Ale ak si niektorí žiaci 2. stupňa ZŠ zmyslia, že namiesto učenia budú provokovať učiteľov, či sústavne narušovať vyučovanie a znemožňovať tak uplatňovanie práva na vzdelanie iným žiakom, ktorí oň majú záujem, učitelia sú povinní takéto správanie trpieť a drzých a nedisciplinovaní žiakov nemajú právo vykázať z triedy, lebo aj títo majú právo na vzdelanie, aj keď na ňho zvysoka kašlú. Ako aj na znížené známky zo správania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?