Zimné OH a vzorový alibizmus Ministerstva životného prostr. S.R.O.

Autor: Stop alibizmu | 14.2.2013 o 23:55 | (upravené 18.2.2013 o 16:38) Karma článku: 18,71 | Prečítané:  4600x

Dnes som sa za OZ Stop alibizmu zúčastnil v kinosále NR SR pracovného stretnutia na tému Zimné olympijské hry a príroda s podtitulom „Má mať politika prednosť pred odbornosťou?". Zámerom organizátorov bola diskusia s ministrom životného prostredia, riaditeľom Štátnej ochrany prírody SR a s ďalšími kompetentnými na tému uskutočniteľnosti ZOH na Slovensku z pohľadu ochrany prírody a predpokladaných ekologických a environmentálnych dopadov avizovaných ZOH, keďže zamýšľané disciplíny olympiády sa u nás nedajú uskutočniť mimo územia národných parkov.

Zrejme každému, kto sa ochranou prírody aspoň trochu zaoberá alebo zaoberal, je jasné, že bez zodpovedania vyššie uvedenej zásadnej otázky, týkajúcej sa kľúčového limitujúceho faktoru, nie je možné prihlášku na kandidatúru podať. Samozrejme, s výnimkou  kompetentných z Ministerstva „životného prostredia" ktorým  už zo zásady alebo z lojality voči pánovi predsedovi vlády to zjavne jasne nemôže byť jasné. Minimálne navonok nie. Nemôžu mu predsa podraziť nohy a povedať, že sa nemal čo hrať na odborníka na národné parky a bez odborného vyjadrenia odborníkov na ochranu prírody si nemal dovoliť vyhlásiť, že SR sa bude uchádzať spolu s Poľskom o kandidatúru usporiadania ZOH 2022. Ich postoj  k tomuto je približne takýto: Prípadným odklepnutím olympiády pre Slovensko by boli ohrozené len biotopy európskeho významu v našich dvoch národných parkoch, ale  prípadná "zrada" pána premiéra z našej strany by predstavovala nie len ohrozenie našich čestných funkcií a kariéry, ale rovno ich pochovanie!  Títo alibisti vedia veľmi dobre vďaka komu alebo vďaka čomu sedia tam kde sedia. A názor občanov SR na olympiádu? Nesrandujte!

Ako sa dalo na 98% očakávať, na stretnutie, aj napriek počiatočnému prísľubu, sa minister životného prostredia Peter Žiga nedostavil. Ani jeho štátny tajomník ani nikto zo sekcie ochrany prírody. Pritom to majú z Nám. Ľ.  Štúra do NR SR max. 15 minút chôdze. Hlavne, že  minister za minulý rok postíhal služobne, resp. v rámci kongresovej turistiky navštíviť rôzne exotické destinácie, vrátane Brazílie. Čo má z týchto nelacných ďalekých ciest ochrana životného prostredia na Slovensku? Ale budiž. Na stretnutie samozrejme bez ospravedlnenia nedošiel ani nikto z kompetentných zo Štátnej ochrany prírody. To by asi od nich verejnosť chcela priveľa. Ich sa ochrana prírody v národných parkoch podľa toho zjavne netýka. Inak si to vysvetliť neviem.

Poslanec NR SR za OĽaNO a zároveň predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Mikuláš Huba na začiatku pracovného stretnutia prečítal čerstvú faxovú správu z Ministerstva životného prostredia SR, ktorá hovorila, a to sa podržte, zhruba toto: Je predčasné aby sa MŽP SR vyjadrovalo k možným dopadom prípadných Zimných olympijských hier 2022 na naše životné prostredie, keďže ešte nič nebolo schválené... V preklade to znamená asi toľko, že odborné vyjadrenie MŽP SR v danej veci bude vydané až vtedy, keď už o všetkom bude rozhodnuté a karty (rozumej zákazky) už budú rozdané. Ibaže by verejný  tlak donútil týchto alibistov z tzv. "ministerstva životného prostredia" rozhýbať sa a podať odborné vyjadrenie vo veci ešte pred podaním prihlášky.  

Veď ak Slovensko podá prihlášku potom bude akékoľvek environmentálne skúmanie zo strany MŽP SR bezpredmetné. Maximálne čo toto poslušné ministerstvo v takom prípade bude môcť urobiť bude hľadanie medzier alebo možných zmien v zákonoch, aby zámer Fica and company bol zo strany tzv. ochrany prírody „posvätený". Je neuveriteľné, že také niečo dokáže vyplodiť ministerstvo životného prostredia štátu, ktorý je súčasťou Európskej únie, štátu ktorý má zákony ktoré stanovujú, že ochrana prírody je v národných parkoch nadradená ostatným aktivitám, ďalej štátu, ktorého premiér je doktor práv a ktorý si by si mal minimálne z toho dôvodu ctiť platné zákony.

Toto ministerstvo je už myslím si dostatočne zrelé na to, aby sa premenovalo napr. na „Ministerstvo udeľovania hromadných výnimiek z ochrany prírody". Na ňom by sa pokojne kvôli tejto na Slovensku nereálnej olympiáde, ale za to veľmi reálnym lukratívnym zákazkám (ktoré budú z kandidatúry vyplývať), mohol zriadiť nový odbor, alebo rovno sekcia: "Sekcia posväcovania developerských aktivít a ZOH v národných parkoch SR".

To naozaj jeho funkcionári už v sebe nemajú ani posledné zvyšky osobnej hrdosti a environmentálneho cítenia, že sú schopní sa takto znížiť pred odbornou verejnosťou?

Preto si myslím že asi už dozrel čas sochu Ľ. Štúra z Nám. Ľ. Štúra, kde má uvedené ministerstvo sídlo, premiestniť na dôstojnejšie miesto a namiesto nej pred toto ministerstvo postaviť buď zmenšeninu skokanského mostíka na ktorom by vlala vlajka nášho najväčšieho národného zábavného parku TANAP-u alebo NAPANT-u s vyobrazením piatich kruhov; alebo jednoduchý poľovnícky posed. Obe prevedenia by boli nie len výstižnejšie a úprimnejšie vo vzťahu k ochrane životného prostredia v podaní nášho MŽP SR, ale zrejme aj atraktívnejšie pre zahraničných turistov, ak už tak túžime po zviditeľňovaní sa.

P.S.: Ak skutočné náklady na olympiádu v Londýne prekročili predpokladané náklady 8 násobne (podobne to bolo aj v Montreale, kde ešte 30 rokov po skončení olympiády splácali dlh) viete si predstaviť koľko násobne by to bolo na Slovensku?

Marcel Burkert

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto v skutočnosti volí populistov a extrémistov, prečo to tak je a čo sa s tým dá robiť

Príklady z regiónov ukazujú, ako sa dá riešiť problém vylúčení.

CYNICKÁ OBLUDA

Zásadoví politici

S nikým Fico trinástymi dôchodkami nevytrel podľahu tak, ako s Kiskom a Hlinom.


Už ste čítali?