Na mastné odmeny pre policajtov je peňazí dosť vždy, pre učiteľov nikdy

Autor: Stop alibizmu | 27.12.2012 o 11:55 | (upravené 29.10.2015 o 13:07) Karma článku: 18,89 | Prečítané:  3783x

Pod označením „a spol." sa myslí v 1. rade minister školstva s ministrom financií, v 2. rade minister vnútra R. Kalinák a v neposlednom rade zvyšok vlády. K veci: Učitelia, a zďaleka nie len učitelia,

koľkým z Vás dosahuje čistý mesačný príjem horko ťažko 500 eur?

Preto, ak dovolíte, chcel by som k tomu vysloviť svoj názor: Čím dlhšie budete vy - pracovníci súkromnej sféry vlažní k svojmu osudu, resp. nemiestne tolerantní k finančnému smerovaniu tejto krajiny, teda k čoraz väčšiemu zadlžovaniu štátu, aj napriek neskutočným daniam a odvodom, a čím dlhšie budete vy - učitelia, zdravotné sestry atď. vlažní k pokračujúcemu nespravodlivému smerovaniu financií daňových poplatníkov a to smerom k vyvoleným subjektom a protežovaným zložkám štátu, tým horšie pre Vás a pre nás všetkých.

Dovoľte mi uviesť jeden malý, ale za to aktuálny príklad oblbovania, že štát musí zvyšovať dane a nemá ani na to, aby k učiteľskej almužne pridal hoci len 50 eur mesačne a zacitovať tým z Vás, ktorým to v pred vianočnom ošiale ušlo:   

„Výška odmien policajtom bola určená podľa zaradenia do platovej triedy k 1. 10. 2012 a podľa platového stupňa. Ak ide o policajta v 5. platovom stupni a 4. platovej triede, prináleží mu 414 eur. Jeho kolega v 12. platovom stupni a 9. platovej triede si našiel na výplatnej páske o 758 eur viac."

Ide o správu z decembra 2012, teda pár týždňov po tom, čo učiteľom vláda odmietla pridať k platu 10%, resp. cca 50 Eur odôvodnením, že z dlane si chĺp nevytrhne.

Tieto odmeny stáli štátny rozpočet (ktorý, ako inak, je neustále závislý od zahraničných pôžičiek z nenávidených kapitalistických bánk) bez mála 6 miliónov eur.

Vážené učiteľky a učitelia, a cca 90% súkromnej sféry, toto nie je žiadna novinka, teda netýka sa to len tejto vlády. Toto sa s menšími odchýlkami opakuje periodicky. Opäť citujem:

„Odmeny vlani (2001) ku koncu roka rozdával aj exminister vnútra Daniel Lipšic. Ten rozdelil ministerským úradníkom, hasičom, záchranárom a policajtom spolu 7,3 milióna eur, čo bolo v tom čase viac, ako všetky ostatné rezorty spolu."

Aby som bol čo najobjektívnejší: toto sa netýka len rezortu vnútra, ale s veľkou pravdepodobnosťou aj niektorých iných, len menších, nie tak viditeľných protežovaných zložiek štátnej správy.

Možno ste si už viacerí všimli, a tí, čo ešte nie, rád by som Vám predstavil kostru, či oporné body odôvodňovania každoročných tučnejších a tučných odmien v štátnej správe; v tomto prípade na ministerstve vnútra: Kostra pozostáva z troch častí, je spravidla nemenná. Lebo tu veľa priestoru na experimentovanie nie je. Každý rok sa ku kostre doplnia iba iné "okrasy", resp. oblasti, v ktorých sa akože dosiahli "úspechy". Kozmetické zmeny sú tu nevyhnutné, aby sa maskovalo mrhanie financiami v štáte, ktorý napriek svojej malosti dokáže každoročne vyprodukovať niekoľko sto miliónovú sekeru; na úkor súkromnej sféry.

Teda takto nejako vyzerá vzorová šablona

1. „Ministerstvo zaznamenalo historické výsledky v ..."

2. „Výrazne sa zvýšila bezpečnosť na úseku ... "

3. „Ušetrili sme sme na ... "

Dovolím si tvrdiť, že ak by toto bola pravda, čo i len z 30-tich percent, tak tento štát by už bol na úplne inom leveli na akom prešľapuje roky. Veď každý rok sú tu zaznamenávané historické výsledky v nejakej významnej oblasti, takže tu naozaj nikto nezaháľa, napr. sa zvyšuje objasnenosť trestnej činnosti (až na korupciu, závažnú ekonomickú kriminalitu a kriminalitu bielych golierov... ale to je "detail"), každý rok sa zvyšuje bezpečnosť na cestách a kto vie ešte čo, každý rok sa ušetrí X miliónov na X úsekoch štátnej správy... 

Otázne len zostáva prečo sa ako štát neustále zadlžujeme, keď tu máme toľko fachmanov na vytváranie historických výsledkov v toľkých oblastiach a toľko expertov na šetrenie. A hlavne: dokedy táto pyramídová hra vydrží.  

Rozmenené na drobné: Politici sa nás snažia presvedčiť, a väčšinu z nás už presvedčili, že zodpovední štátni úradníci a manažéri nie sú povinní šetriť a rovnako nie sú povinní dosahovať podľa možnosti čo najlepšie výsledky! Ak neušetria peniaze (čo sa stáva v drvivej väčšine prípadov, keďže náš štát sa neustále zadlžuje) peniaze, ktoré ušetriť mohli, alebo dokonca mali, alebo keď dosiahnu podpriemerné výsledky, nič sa nedeje, aj keď logicky by mali byť ukrátení na plate v takej miere, ktorá korešponduje s výškou odmien za tzv. mimoriadne pozitívne výsledky.   

A teraz niečo čisto pre Vás, vážení učitelia. Trochu matematiky:

Žiadali ste od vlády aby Vám na platoch pridala „až", odhadom 50 eur, aj keď v EÚ platy učiteľov sú v priemere cca 20% nad priemernou mzdou v národnom hospodárstve. To znamená, že vaše platy by nemali byť v čistom priemerne okolo 510 eur (opravte ma ak sa mýlim), ale cez 900 eur. Boli ste veľmi veľmi skromní a možno aj preto ste viac dostať nemohli. A hlavne preto, lebo u nás sa do protežovaných rezortov a zložiek štátnej správy pumpuje oproti štandardom platiacim v EÚ vysoko nadpriemerne.

Inak to nebolo ani bezprostredne po skončení Vášho štrajku, kedy sa vláda neštítila schváliť opäť taký rozpočet, ktorým Vás opäť okašľala. A opäť, v prospech vyvolených a protežovaných.  

A aby Vám nebolo ľúto, na dôvažok, k nespravodlivému rozpočtu (v porovnaní s inými krajinami), sa ešte o pár dní na to blysol minister Kaliňák pri tohto ročných vianočných odmenách pre rezort vnútra. Kaliňák a spol. sa Vám tým doslova vysmiali do očí. Ak by suma, ktorú Kaliňák, so súhlasom najsociálnejšieho premiéra, rozdal nedávno na svojom ministerstve, bola rozdelená medzi učiteľov, táto by mohla vykryť minimálne 10%-tné zvýšenie platov učiteľov; možno počas celého nastávajúceho roka. Zvýšenie, ktoré premiér zavrhol slovami, že: "z dlane chĺp nevytrhnete"...           

Ak protežovaný rezort alebo rezorty dostanú každoročne percentuálne vysoko nad priemer (oproti európskemu priemeru , resp. štandardom), je len samozrejmé, že sa potom z toho môže ľahko niečo „ušetriť". Inými slovami: aj keď sa v takých rezortoch toho dosť premrhá, stále zostane dosť aj na odmeny. To je jednoduchá matematika, ktorú hravo zvládne aj piatak ZŠ. Možno preto, lebo ešte nie je zaťažený žiadnym pochybným politickým vyznaním.

Zdroje informácií: http://kosice.korzar.sme.sk/c/6648399/policajti-i-hasici-dostali-na-konci-roka-odmeny.html#ixzz2GKRafeTd

http://aktualne.atlas.sk/policajti-sa-mozu-tesit-ak-kalinak-usetri-dost-budu-pred-vianocami-odmeny/slovensko/spolocnost/

http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/domace/policajti-a-hasici-dostali-v-januari-dalsie-odmeny.html

Za OZ Peter Jankovič 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Česku operovala ruská jednotka, ktorej agenti sa nevyhýbajú ani Slovensku

Slovensko sa zrejme nevyhne vyhosteniu ruských diplomatov.

Dobré ráno

Dobré ráno: Útok Rusov v Česku môžeme vnímať ako vojenský akt

Čo sa udialo v českých Vrběticích.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Kde je Korčokov Rhodos

Z porovnania správ BIS a SIS vyplýva, že o ruskej diverzii nemajú obe slovenské kontrarozviedky ani poňatia.


Už ste čítali?