Primátor Čadce a jeho manželka - ZŠ riaditeľka

Autor: Stop alibizmu | 25.9.2012 o 12:00 | (upravené 27.11.2012 o 13:16) Karma článku: 16,35 | Prečítané:  6493x

Zdá sa, že aj v malých mestečkách Slovenska, kde sú ľudia zvyčajne háklivejší na kauzy funkcionárov verejnej správy, keďže tieto sa tu nestriedajú v tak rýchlom časovom slede ako v mestách väčších, a teda občania tu nemajú voči kauzám vybudovanú až tak veľkú odolnosť, z čoho by mala vyplývať vyššia disciplína tamojších funkcionárov, si títo funkcionári napriek tomu neraz dovolia veselo fungovať nie len na hrane zákona ale často krát nad ním. V danom prípade ide minimálne o konflikt záujmov a zjavnú kolíziu, ak už nie výslovný rozpor so zákonom č. 552/2003 Z. o výkone práce vo verejnom záujme.

Pozn. na úvod:  

Prvým predpokladom k nenormálnemu (aj keď v slovenských podmienkach úplne prirodzenému) fungovaniu starostov a primátorov, sú nimi ovládnuté miestne alebo obecné noviny do ktorých sa spravidla nedostane nič, čo by na nich mohlo hoci len nepatrne vrhnúť zlé svetlo. Presne ako za socializmu. Preto zúfalí ľudia sú odkázaní iba na blogy, ktoré si z daného mesta prečíta vždy len nepatrná časť obyvateľov - voličov. Aj keď vydávanie miestnych novín si platia zo svojich daní.     

K prípadu:

Zrejme si mnohí povedia, čo to tu riešime?!, keď na Slovensku sa dejú omnoho väčšie kšefty a prasačiny. Áno, dejú sa, ale (aj) zásluhou toho, že tie "malé", tolerujeme často krát s vyššie uvedeným pádnym odôvodnením - že existujú aj väčšie. 

Najprv citácie z listu, ktorý Občianskemu združeniu Stop alibizmu zaslali niekoľkí rodičia žiakov a niekoľkí zamestnanci ZŠ a MŠ Čadca - Podzávoz:  

Na novoročnom koncerte dňa 04.01.2012 sa bývalý riaditeľ ZŠ s MŠ Podzávoz dozvedel, že na „jeho" škole sa budú vymieňať plastové okná. On sám povedal, že je prekvapený, pretože o žiadnu výmenu ako riaditeľ nežiadal.

Dňa 27.06.2012 sa konalo v priestoroch ZŠ s MŠ Čadca - Podzávoz výberové konanie na riaditeľa školy. O post riaditeľa sa uchádzali traja záujemcovia. Prvou bola bývalá zástupkyňa školy, druhou bola manželka primátora mesta Čadca a tretím bol nezávislý kandidát. Poradie uchádzačov bolo určené podľa abecedy. Koncepciu riadenia školy ako prvá prezentovala primátorova manželka, ktorá pred radou školy bola cca 43 minút. Druhý bol nezávislý kandidát, ktorý po upozornení predsedom rady školy, že je už málo času, svoju koncepciu prezentoval cca 27 minút. Ako posledná predstavila svoju víziu vtedajšia zástupkyňa školy za cca  34 minút. Z tohto jasne vyplýva, že neboli pre všetkých uchádzačov vytvorené rovnaké podmienky a teda zaváňa to diskrimináciou. Trinásťčlenná komisia za riaditeľku zvolila v pomere 12:1 manželku pána primátora mesta Čadca. Ale to by ešte samo o sebe nebolo to najhoršie.

Keby sa táto komisia oficiálne vyjadrila k tomu, čo konkrétne rozhodlo o tomto výbere. Aby to náhodou nebola len vidina ulahodiť pánovi primátorovi a vidina možných výhod pre školu. Lebo je známe, že aj keď škola má právnu subjektivitu, táto je vo veľkej miere závislá od zriaďovateľa. Najmä čo sa týka rozdeľovania financií. A škôl, ktorých zriaďovateľom je mesto, je v každom meste viac. Preto byť zadobre s primátorom sa v tejto konkurencii nemôže nevyplatiť.

A čo hovorí už zmienený zákon č. 552/2003 Z. o výkone práce vo verejnom záujme, konkrétne v ustanovení § 7:

...Zamestnancov, alebo fyzické osoby, ktoré vykonávajúce verejnú funkciu a sú blízkymi osobami, nemožno zaradiť do vzájomnej priamej podriadenosti alebo nadriadenosti, alebo tak, aby jeden podliehal pokladničnej kontrole alebo účtovnej kontrole druhého...

Že v danom prípade s veľkou pravdepodobnosťou bol porušený zákon, tomu nasvedčuje aj vyjadrenie z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktoré hovorí, že právne úkony voči riaditeľom škôl, ako napr. určenie platu, priznávanie odmien, vykonáva starosta obce (primátor mesta) a preto je v rozpore so zákonom ak v danom prípade riaditeľka školy je s primátorom v manželskom zväzku.

Čo s tým urobíte páni prokurátori? Alebo opäť raz nejde o žiadne porušenie zákona a konflikt záujmov? 

P.S.: Ak by si náhodou niekto lámal hlavu nad tým, ako to ospravedlniť, tu je jeden tip ako sa dá obísť duch alebo zmysel daného zákona:

Stačí sa vyhovoriť napr. na to, že škola má právnu subjektivitu, teda že nejde v danom prípade o priamu nadriadenosť a podriadenosť (pritom vôbec nevadí, že financie prúdia priamo od mesta do školy; ale z toho si ťažkú hlavu len málokto bude robiť) a preto nejde ani o žiaden konflikt záujmov... Aj keď konflikt záujmov je situácia, kedy z dôvodov osobných alebo iných obdobných vzťahov zainteresovaných osôb je alebo mohol byť narušený alebo ohrozený záujem na nestrannom a objektívnom výkone funkcie a plnení úloh. 

Za OZ Marcel Burkert  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?