Milionárska daň & Premiér s ľudskou tvárou demagóga

Autor: Stop alibizmu | 17.4.2012 o 0:15 | (upravené 28.4.2015 o 23:35) Karma článku: 25,10 | Prečítané:  7567x

Doposiaľ som nekomentoval ani tie „najvecnejšie" odpovede pána Fica pre médiá, lebo som si hovoril, že tieto sú tak výstižné, že komentár ani nepotrebujú. Dnes urobím výnimku, lebo ide o 3 učebnicové príklady „vecných" odpovedí, za ktorými sa skrýva k ničomu dobrému smerujúca demagógia, ktorá aby nebola odhalená, "istými" 40-timi percentami, prichádza dnes medzi nás s ľudskou tvárou.

Poznámka na úvod: Dúfam, že túto zručnosť, či techniku ako sa dá odpovedať:

  • na nepoloženú otázku namiesto položenej „vecne"
  • tak, aby sa v odpovedi stratila otázka,
  • aby nebola podstatná otázka, ale len odpoveď, nech je akokoľvek od veci,
  • a to tak, aby odpovedi, nie otázke, porozumelo minimálne istých 40%
  • a aby monológ pred ľuďmi vyzeral ako úprimný rozhovor s novinármi,   

pána premiéra nenaučilo slovenské vysoké školstvo.

 

Otázka novinára na Fica: Prečo majú niektorí ľudia platiť vyššie dane?

Odpoveď: Lebo to je spravodlivé.

Komentár: Je zjavné, že novinár sa nepýtal, či je to spravodlivé. Ak tak nad tým rozmýšľam, Fico musel odpovedať tak ako odpovedal, lebo akýkoľvek pokus o vecnú odpoveď na túto otázku by odhalil nepreklenuteľnú medzeru v presvedčení socialistov, že rovná daň je nespravodlivá. Ak by Fico odpovedal, že bohatí musia platiť viac preto, lebo dnes platia štátu rovnako ako chudobní, bola by to lož, ktorú by mohlo prekuknúť aj nie zanedbateľné percento zo 40%. A to Fico nechce. On chce vytvárať zdanie, že pri súčasnom systéme platí milionár štátu rovnako ako chudobný robotník zarábajúci 400 eur mesačne.  

Otázka novinára: Čo je na tom spravodlivé?

Odpoveď: Celá Európa je postavená na solidarite. Ak sa očakáva, že spoločnosť má ozdravovať verejné financie preto, že niekto spôsobil hospodársku krízu, je spravodlivé očakávať od ľudí, ktorí majú veľa, že spoločnosti prispejú viac. Inak pocíti vyššiu daň ten, kto má 350 eur, a inak ten, kto má 3-tisíc eur. To je podľa nás spravodlivé a morálne. Bohatí by mali do spoločného prispievať viac.

Komentár: Ak by Fico začal hovoriť pravdu, že pri rovnej dani už dnes bohatí odvádzajú štátu na dani päťdesiat či sto násobne viac, ako ľudia s minimálnou alebo priemernou mzdou, to by sa jeho voličom určite dobre nepočúvalo. A mohli by sa neho aj pohnevať!... 

Podľa Fica bohatí jednoducho musia platiť viac, alebo správnejšie povedané, na peniaze rozmenené: ďaleko viac ako oveľa viac, lebo tak je to „spravodlivé" - podľa socialistov. Aj keď sa títo v niektorých krajinách nazývajú inak.

A kde je vlastne pán Fico tá hranica spravodlivosti a nespravodlivosti? Postačí ak bohatí budú odvádzať 25, 30, či 50%-nú daň z príjmu? Lebo niektorí aj keby mali odvádzať 90%-nú tak stále im zvýši mnohonásobne viac ako Vašim voličom...

Okrem toho, to chcete povedať, že každý kto je bohatý má prstvy v hospodárskej kríze? Z Vašich slov to nepriamo vyplýva, ak naozaj chcete extra zdaňovať všetkých bohatých.     

Otázka novinára: Ale ten, kto zarobí viac, zaplatí predsa na daniach viac už aj dnes.

Odpoveď:  Rovnú daň dnes opúšťajú viaceré štáty. Ak sledujete situáciu v Českej republike, opúšťajú rovnú daň a vracajú sa k progresivite. Považujem elementárnu mieru solidarity v podobe vyšších daní pre bohatých za spravodlivú a normálnu. Mňa skôr mrzí, že nám nefunguje daňový systém. V štáte, v roku 2012 a v strede Európy máme výber daní ako v kamennej dobe.

Komentár: Fico z vytýčeného smeru nepopustil a úspešne odolal aj tretiemu pokusu novinára dostať z neho vecnú odpoveď na zásadnú otázku: Prečo rovná daň, pri ktorej milionári už dnes platia ďaleko viac, je nespravodlivá. Za to si odpovedal na celkovo 5 nepoložených otázok. Radšej sa pred logicky uvažujúcimi ľuďmi strápni, alebo spraví zo seba hlupáka či zbabelca, ktorý má strach odpovedať na nepohodlnú, aj keď opodstatnenú otázku, ako by mal vecnou pravdivou odpoveďou ochromiť filozofiu, na ktorej stojí program jeho strany, a možno aj celá strana na čele s ním.   

Za OZ Marcel Burkert

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?