„Hurá, vyhral som!... poplatok 8,-Eur"

Autor: Stop alibizmu | 3.1.2012 o 9:38 | (upravené 23.2.2013 o 9:44) Karma článku: 13,36 | Prečítané:  2705x

Po revolúcii 1989 som bol prvý krát za „železnou oponou"; na nákupoch, alebo lepšie povedané: obhliadke obchodov v Rakúsku. Okrem potupných oznamov na niektorých výkladoch: „Slováci nekradnite!", nás pred vstupmi do obchodov vítali mladé dievčiny, na stolíku mali poukladané balíčky s kozmetikou, ktoré nám strkali do ruky so slovami „Dostanete zadarmo..." Balík som mal v rukách, v hlave sa mi premietal film, ako sa ráno sprejujem s Rakúskou voňavkou a v tom ma do reality vrátili slová dievčiny, ktorými dokončila vetu „...zadarmo parfum, keď si kúpite značkové mydlo, toaletnú vodu a krém na ruky, teraz v akcii". Kto to vtedy nevidel, neuverí, koľko Slovákov namiesto poďakovania a vrátenia balíka vyťahovalo vtedy z peňaženky šilingy, alebo doláre. Lenže nič sa nezmenilo; len formy sú iné. A hlavne, nemusíme sa už o tom chodiť presviedčať do Rakúska. Stačí zostať doma.

Dnes aj na Slovensku, pomaly v každom väčšom nákupnom centre, bežne vidíme niekoľko stolíkov pri ktorých Vás študentky prehovárajú, aby ste ochutnali novú paštétu, vyskúšali škrabku na zeleninu atď. Zvykli sme si na tie stolíky.

Stolíky tu máme už vyše 22 rokov, naučili sme sa, že: „Nie všetko, čo je lacné je aj dobré", alebo „Nie som taký bohatý, aby som si mohol kupovať lacné veci" . Prirodzená túžba získať niečo zadarmo v nás ale stále pretrváva.

Nedávno sa na mňa obrátili dvaja šesťdesiatnici s tým, že sa nechali oklamať. Boli patrične vytočení a tak sa chceli aspoň posťažovať na ľudí, ktorým naleteli. Ako? Boli v obchodnom centre, kde natrafili na letáky. K letáku o tovaroch v akcii boli priložené (samozrejme ZADARMO!) tri výherné lósy. Stačilo zoškrabať 3 políčka. Ak tam boli 3 rovnaké symboly, stačilo, alebo stačí poslať SMS kód na určené číslo a tým „získate Vašu cenu".

Obaja vyhrali síce rovnakú, ale za to naozaj "krásnu" cenu: SMS od mobilného operátora oznamujúcu, že kredit im bol znížený o 8,- Eur. Pre dôchodcov maličkosť...

No ale moji drahí, hovorím im, nikto Vás predsa neoklamal! Kde ste boli posledných 22 rokov?! Čo ste sa (ne)naučili za ten čas? Na lóse ste predsa mohli vidieť, samozrejme pod podmienkou, že by ste sa lepšie pozerali, strieborný bavorák to áno, ale aj nápis nie že vyhráte, alebo vyhrávate, ale že  „Môžete vyhrať automobil BMW radu 3" a už ste zotierali políčka a posielali SMS s kódmi jedna radosť.

Na druhej strane losu je jasne napísané, že sa stávate členom klubu mobilnej komunikácie a cena služby ponúkajúcej obsah do mobilných telefónov je 8,- Eur. Takže vyhrali ste obrázok, alebo hru do mobilu. Aby ste si obrázok, alebo hru mohli stiahnuť, musíte mať v mobile Internet.

Nemáte?! Nečítate zadné strany žrebov? Pred Vianocami bol zhon, málo času? Rozumiem, ...a verte, že tomu rozumejú aj stolíky s tovarom „vyhrali ste„ a „zadarmo".

losdva.jpg

Aj v prípade naletenia, možno ste ešte neprehrali, ak prehrať nechcete a viete, čo je klamlivá reklama: Je to každá reklama, ktorá privádza spotrebiteľa do omylu a ovplyvňuje jeho ekonomické správanie, buď prezentáciou, alebo obsahom zmätočných alebo chybných informácií, alebo neuvedením dôležitých informácií. Aj keď predajca nemá v úmysle klamať, stačí, aby jeho reklama pôsobila na spotrebiteľa klamlivo, s možnosťou ovplyvniť jeho správanie. Ak reklama podáva klamlivé informácie, povinnosť dôkazu obrátená: je na predajcovi, aby dokázal opak.

Z losu je zjavné, že najpodstatnejšie slovo "môžete" "čistou náhodou" zaniká popri výraznom "Vyhrať BMW" a vynímajúcom sa obrázku automobilu. To jasne nasvedčuje tomu, že autor losu mal ďaleko od čistého úmyslu. A aj keby sa bránil, že nemal úmysel, aby jeho reklama pôsobila na spotrebiteľa klamlivo, minimálne dvaja ľudia sú svedkami toho, že takto zapôsobila. 

Andrej Varan 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto v skutočnosti volí populistov a extrémistov, prečo to tak je a čo sa s tým dá robiť

Príklady z regiónov ukazujú, ako sa dá riešiť problém vylúčení.

CYNICKÁ OBLUDA

Zásadoví politici

S nikým Fico trinástymi dôchodkami nevytrel podľahu tak, ako s Kiskom a Hlinom.


Už ste čítali?