Dôchodcovia, neprispejete na "skromné" odmeny policajným funkcionárom a spol?

Autor: Stop alibizmu | 12.12.2011 o 20:02 | (upravené 29.10.2015 o 12:58) Karma článku: 10,15 | Prečítané:  1851x

Je takmer pravidlom, že ministri každoročne, počas každej vlády, pred schvaľovaním návrhu rozpočtu si pre svoje rezorty vylobujú viac ako pre nich skutočne potrebujú. 

Dôkaz? - Každoročné veľmi štedré odmeny funkcionárom, najmä protežovaných rezortov štátnej správy.  

Preto voliči jednotlivých politických strán, v tom ktorom volebnom období, by mali apelovať najmä na svojich ministrov, lebo oni na kritiku politických protivníkov nepočujú a rovnako na ich kritiku nebudú počuť tí, ktorí ich najbližšie vystriedajú. Robme to, kým nám postupne nezadlžia štát tak ako ich kolegovia z Grécka.

Najnovšie dali najavo ako silne ich trápi hrozivo narastajúci štátny dlh páni ministri Miškov a Lipšic. Minister Miškov zo strany, ktorej poslanci na jednej strane boli principiálne proti schváleniu Eurovalu pre krajiny, ktoré roky žili vysoko na nad pomery a možnosti štátu, ako minister hospodárstva (mimochodom toho hospodárstva, ktorého budúcoročný plánovaný deficit štátneho rozpočtu predstavuje, ak dobre počítam, 3.243.000.000 Eur) neváhal nedávno udeliť svojim pracovníkom k Vianociam v priemere na hlavu 780 Eur. Je to k spomínanému dlhu síce zanedbateľná čiastka ale ide o princíp. Urobil by to aj vo svojej súkromnej firme, ktorá by si na seba nezarobila? Nehovoriac o tom, že priemerný starobný dôchodok na Slovensku sa možno nerovná ani polovičke výšky týchto odmien.

Minister Lipšic z KDH bol tiež štedrý. Len akosi pozabudol na starobných dôchodcov medzi ktorými má tiež nemálo voličov. Ale tí mu asi kresťansky odpustia, že v konečnom dôsledku aj na ich úkor policajnému prezidentovi celkovú výšku odmien za posledný rok a pol upravil vianočnou odmenou (3.500 Eur), z pohľadu bežných pracujúcich, na „zanedbateľnú čiastku": 14.000 Eur. Spišiakova odmena bola odôvodnená úspechmi v boji proti organizovanému zločinu a zníženou dopravnou nehodovosťou za tento rok. Nechcem maľovať čerta na stenu, ale koniec roka ešte nie je a december je jeden z najrizikovejším mesiacov. Aj keby na konci roka nehodovosť bola nižšia nie len štatisticky ale aj skutočne, za to, aby bola nehodovosť čo najnižšia majú predsa policajný prezident a jeho tím pomerne nie malé funkčné platy. Ak k tomu pripočítame mesačné príplatky na tzv. osobnom ohodnotení, ktoré je vlastne tiež odmenou nad základný funkčný plat, ročné odmeny sa takto skryte môžu aj zdvojnásobiť.

Ak majú byť policajní funkcionári odmeňovaní tak štedro nad rámec funkčných platov a dokonca ešte aj nad rámec osobných príplatkov za niečo, čo sa podarí ich podriadeným, prečo potom napr. p. Spišiakovi p. minister neskráti plat za to, že doposiaľ nebola objasnená vražda právnika Valka, alebo že doposiaľ nebol pre prokuratúru spracovaný ani jeden návrh na podanie obžaloby za všetky tie rozkrádačky z ktorých sú podozriví politickí nominanti?

Je neuveriteľné, že štát nemá na citeľné prilepšenie starobným dôchodcom, ale na odmeny štátnych úradníkov vždy financie nájde. To čo s v priebehu roka na ministerstvách ušetrí, by jednoznačne malo ísť na prilepšenie starobných dôchodkov alebo na splácanie štátneho dlhu. Do výšky odmien, alebo o opodstatnenosti odmien v jednotlivých štátnych rezortoch by mali čo povedať v prvom rade daňoví poplatníci zo súkromnej sféry a starobní dôchodcovia. Síce ešte presne neviem ako, ale ak by tu bola skutočná vôľa s tým niečo robiť, cesta by sa určite našla.

V tomto článku boli spomenuté 2 rezorty. Zrejme nebudú samé, kde sa v čase krízy a enormného deficitu štátneho rozpočtu plytvá peniazmi daňových poplatníkov napr. aj na „nevyhnutné odmeny" služobníkov, alebo svojim spôsobom zamestnancov daňových poplatníkov. Ak má dôjsť k zmene, je nevyhnutné na tieto plytvania poukazovať a žiadať svojich zástupcov v parlamente, aby proti tomu vystupovali na parlamentnej pôde. Na čo tam potom sú?

PS.: Naša celá koalícia, až na poslanca Matoviča, ktorého však pri schvaľovaní deficitného rozpočtu na r. 2012 zastúpil "vyslanec" zo Smeru, naplánovala a schválila na budúci rok zadĺžiť každého občana tohto štátu, vrátane detí, sumou 590 Eur; ak dobre počítam. Ak zle, prosím opravte ma.

To sa potom svojim rozdáva z takýchto pôžičiek, ktoré raz zaplatí niekto iní, že?

Za OZ Marcel Burkert

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto v skutočnosti volí populistov a extrémistov, prečo to tak je a čo sa s tým dá robiť

Príklady z regiónov ukazujú, ako sa dá riešiť problém vylúčení.

CYNICKÁ OBLUDA

Zásadoví politici

S nikým Fico trinástymi dôchodkami nevytrel podľahu tak, ako s Kiskom a Hlinom.


Už ste čítali?