Pán Mikloš a spol., rozhadzujte láskovo len zo svojho

Autor: Stop alibizmu | 19.11.2011 o 19:39 | (upravené 28.4.2015 o 23:35) Karma článku: 25,00 | Prečítané:  6812x

Ako bývalý štátny zamestnanec som zažil, ako sa šafári s peniazmi daňových poplatníkov v štátnej správe. Na jednej strane sa naoko síce kde tu šetrí, najmä na drobnostiach, ako sú napr. obálky, ale vzápätí sa štedro dotujú nafúknuté alebo neefektívne rezortné štruktúry, mnohé projekty s účelnosťou približujúcou sa nule, štedro sa platia premnožení riadiaci pracovníci, robia sa stovky zbytočných úkonov, ktoré musí zaplatiť daňový poplatník, tak ako aj prehnane luxusné kancelárie pánov manažérov, atď., atď. Preto by som si Vás v súvislosti s navrhovaným schodkom v rozpočte na r. 2012 dovolil požiadať za mnohých, pán minister a spol.: nepokračujte v šľapajach bývalej vlády a prestaňte nás so svojim tímom a ostatnými kompetentnými služobníkmi ľudu ohlupovať, že žiť na dlh je nevyhnutnosť. Nie je. Ak si myslíte opak, absolvujte malé školenie u dôchodcov s priemerným starobným dôchodkom, ktorí Vám iste radi vysvetlia, ako sa aj v ťažkých podmienkach dá žiť bez zadlžovania. Ak by hospodárili so svojim príjmom takým štýlom ako Vy, a vaše rezorty, ich ročný deficit by bol nie 4%-ný, ale 200%-ný.  Ale na rozdiel od Vás si to nemôžu dovoliť.  A tak žijú s vyrovnaným rozpočtom.

Moja matka sa narodila v r. 1926, teda v oveľa chudobnejších pomeroch ako tie pomery, ktoré  prináša súčasná hospodárska kríza. Jej otec bol obyčajný robotník, matka sa starala o domácnosť no aj tak zvládli v ťažkej dobe zabezpečiť 10 detí (z ktorých sa pár dostalo aj na vysoké školy). Je len samozrejmé, že keď sa pobrali na onen svet, svojim deťom nenechali žiadne dlhy. A to nemali žiadne ekonomické vzdelanie; na rozdiel od Vás. Len zdravý rozum a pocit zodpovednosti. Verím tomu, že ani Vaši rodičia a prarodičia nehospodárili o nič horšie. No napriek tomu nezodpovedne pokračujete v nebezpečnom zadlžovaní štátu a našich detí. Síce aj Vašich, ale sotva sa následky zadlžovania dotknú detí materiálne dobre zabezpečených politikov tak silno ako bežnej populácie.

Ako som sa mohol dočítať, približne 8% štátneho rozpočtu ide na dôchodky a sociálne zabezpečenie, cca 1,3% na splácanie už splatných pôžičiek štátu, a drvivá väčšina rozpočtu potom tečie do jednotlivých rezortov, orgánov a úradov štátu a samospráv. To chcete tvrdiť p. minister financií, že ak by tieto subjekty dostali z rozpočtu o 6 - 10% menej (čo by predpokladám už mohlo znamenať vyrovnaný rozpočet), že by sa zrútili, alebo by neprežili? Možno si to viem predstaviť v rezorte zdravotníctva, ale určite nie u väčšiny rezortov a štátnych úradov. Moji rodičia si museli požičať na bývanie, lebo to bola nevyhnutnosť. Odrazu museli vyžiť z takmer iba polovičného rozpočtu, príjmu, ktorý dovtedy mali. Pôžičku dokázali splatiť pri 4 deťoch a na tú dobu so sotva priemerným príjmom. Vaše pôžičky však slúžia len na dve veci: na uplácanie voličov, ktorých nechcete stratiť nepopulárnymi opatreniami a na to, aby si určité skupiny v tomto štáte mohli aj naďalej žiť vysoko nadštandardne.

A to máte v programovom vyhlásení vlády stanovený cieľ: zastaviť zadlžovanie. Mnohí, vrátane mňa, vás volili aj z toho dôvodu. A Vy ako minister financií a celá vládna koalícia nás takto podvádzate, keďže minuločný aj tohtoročný navrhovaný rozpočet sú tomu na míle vzdialené.

Ak čírou náhodou si ten článok, ktorý Vám posielam, pán minister prečítate, zaujímalo by ma, či si ako ekonomický expert uvedomujete, aspoň občas, že ak Slovensko nemá skončiť ako Grécko, musí začať hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom. Alebo sa spoliehate na to, že tak učiní nejaká iná vláda, keď Vy a a Váš tím už budete "zahojení"? Myslíte si že to urobí Počiatek s Ficom? A nejde len o to zvládnuť hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, ale zároveň aj znižovať štátny dlh, ktorý aj so skrytým zadlžovaním (cez PPP...) sa už bude čoskoro blížiť k 60% HDP, čo už môže znamenať pre Slovensko prvý vážny kolaps. Viete si predstaviť aspoň to, neísť do mínusu?!, a udržať súčasnú úroveň štátneho dlhu? Lenže Vy ste sa nepriblížili ani len k vyrovnanému rozpočtu.

Pán minister, absolútne ignorujete zákon vyrovnania. Zrejme Vás takéto "primitívne" veci na ekonomickej neučili. Ale stále nie je neskoro! Verte! Štát nemôže viac rozdávať, ako je schopný prijať. Choďte sa pozrieť do Grécka, ak pochybujete.

A to ešte nehovoríme o negatívnom demografickom vývoji, rýchlo rastúcej, takmer výlučne na štát odkázanej rómskej populácii.

Za OZ Marcel Burkert

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto v skutočnosti volí populistov a extrémistov, prečo to tak je a čo sa s tým dá robiť

Príklady z regiónov ukazujú, ako sa dá riešiť problém vylúčení.

DNES PÍŠE RÓBERT BIELIK

K múdrej voľbe stačí aj sedliacky rozum

Nepotrebujeme sociologické alebo politologické vzdelanie.


Už ste čítali?