Daruj policajnú funkciu, získaš vazala

Autor: Stop alibizmu | 13.9.2011 o 20:22 | (upravené 27.12.2014 o 15:52) Karma článku: 6,56 | Prečítané:  1499x

Hovorí sa: Daruj krv, daruješ život. Na ministerstve vnútra ale platí aj niečo iné: Ak riaditelia ministerských sekcií, policajných úradov a riaditeľstiev dajú v rámci svojich zverených "trafík" svojim vyvoleným kádrom funkcie, resp. im ich ich darujú, keďže výberové konania neexistujú, a ak tak len formálne, dajú im tým zároveň takmer majland. Veď šťastlivec, ktorému pripadne hoci len funkcia riaditeľa, alebo zástupcu odboru, neraz umelo vytvoreného, s minimálnym alebo nulovým počtom oddelení a s minimálnym počtom radových pracovníkov, neraz "až" 7, získa mesačne za nič, len na príplatku za riadenie cca 500 Eur do kešene, aj keď za riadenie berie funkčný plat, samozrejme vo vyššej platovej triede ako jeho podriadení. Lebo "riadi". 

A je jedno či takýto funkcionár je na dovolenke, dvoj týždňovej pracovnej rehabilitácii, na ošetrovaní člena rodiny, alebo na maródke. Tiež je jedno či okrem riadenia vykonáva aj bežnú agendu, čo spravidla nerobí, a ak, tak len na oko, a je jedno či odbor riadi sám, alebo má na to pomocníkov: zástupcu odboru, poprípade dvoch alebo troch vedúcich oddelení (tiež mnoho krát umelo vytvorených), ktoré by kľudne mohli byť zrušené, resp. by z nich mohli byť neoficiálne pracovné skupiny, alebo skupinky. A tu ešte pripočítajme mesačné osobné príplatky, ktoré sú na policajnom prezídiu len pre obyčajných riaditeľov odborov a ich umylých zástupcov v priemere tiež okolo 500 Eur, a samozrejme nemalé odmeny pre funckionárov.

No neoplatí sa potom v polícii byť podlízaví voči tým, ktorí mi môžu darovať funckiu, nekritiký voči mnohým zvrátenostiam, servilní, alibistickí a neviem ešte aký? 

A na funkcii stačí vydržať, byť poslušný, prehliadať zvrátenosti jeden jediný celý rok a budúci výsluhový dôchodok sa tak môže rapídne vylepšiť, keďže sa vypočítava z príjmovo nalepšie plateného roku za posledných 10 rokov. To je zvrátenosť sama o sebe.

Takýto platový odskok a výhody aj tých najnižších funkcionárov od bežných policajtov, teda túto platovú deformáciu zariadil, alebo dovolil bývalý minister vnútra Kaliňák. O čo iné mohlo ísť, ak vezmeme do úvahy vyššie spomínané, ak nie o získanie si lojality tých čo ovládajú a riadia policajtov na minimálne 2 volebné obdobia na, ktoré sa strana Smer cítila, že zostane pri moci?

Tým sa podstatne zvýšil aj alibizmus, rodinkárstvo a ďalšie negatívne javy v polícii.

Samostatnou kapitolou je, že bývalí funkcionári polície, ktorí odišli do civilu, zväčša po rotácii kádrov, keď prišli po voľbách o funckie, sa po najbližšej ďalšej výmene vlády do polície vracajú a neraz rovno na lukratívne miesta. Mala by byť prijatá interná právna norma, ktorá by vylučovala čo i len možnosť, aby niekto, kto raz odišiel od polície sa do nej mohol vrátiť rovno na vysokú funckiu.

Existuje jedna výnimka, kedy sa k dobrej funkcii, resp. k teplému miestečku, najmä na miesta policajných pridelencov, dá dostať aj bez toho, aby obdarovaný bol rovnakej či podobnej politickej orientácie, alebo bez toho, aby to bol kamarát, či známy. Musí u neho byť ale predpoklad, že v budúcnosti práve on, pre svoju opačnú politickú orientáciu, alebo vďaka nej, sa možno raz stane tým, ktorý bude môcť rozdávať či darovať podobne teplé a zároveň prehnane štedro platené miestečka. Veď treba myslieť na budúcnosť a takíto perspektívni obdarovaní môžu raz vrátiť požičané... 

Jediným možným východiskom, ako sa aspoň čiastočne dostať z týchto chorých pomerov je zavedenie výberových konaní na všetky riadiace posty v polícii; v prvom rade na post prezidenta PZ a jeho viceprezidentov. Rovnako by malo platiť, že posty ministra vnútra, generálneho prokurátora a ministra spravodlivosti by mali byť do budúcnosti apolitické. Samozrejme, ak občania vôbec stoja o zásadnejšie dlhodobé pozitívne zmeny v rezortoch, ktoré majú zabezpečovať poriadok v tomto štáte...         

Za OZ Marcel Burkert

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?