„To najvzácnejšie v Tatrách zostáva prísne chránené"

Autor: Stop alibizmu | 5.8.2011 o 14:17 | (upravené 5.8.2011 o 23:05) Karma článku: 14,28 | Prečítané:  3176x

Tí diváci hlavného TV spravodajstva na Markíze, ktorí ešte nostalgicky spomínajú na socializmus, sa pri včerajšom sledovaní príspevku o Tatrách mohli aspoň na chvíľu cítiť ako za „starých zlatých čias", keď všetko bolo tip top. Mne osobne však pritom aj bez behu stúpol tep aspoň o dvadsať úderov za minútu. Pričinil sa o to Ing. Pavol Majko - pracovník Štátnej ochrany prírody a zároveň riaditeľ správy nášho najstaršieho národného parku a to vyjadrením svojho „triezveho" pohľadu na ochranu prírody v ňom.

Ako sme sa mohli zo správ dozvedieť, Tatry boli popredným britským environmentálnym časopisom zaradené do top desiatky národných parkov Európy. Áno, to je v poriadku, môžeme byť na to hrdí, aj keď sme sa o to viac menej nijako nezaslúžili, že Slovensko sa takto pozitívne zviditeľnilo. Je to predovšetkým zásluhou prírody, že sa doposiaľ dokázala v tomto národnom parku aspoň ako tak vysporiadať napr. s nekontrolovaným povoleným zimným odstrelom vlkov, pytliactvom na rysy, vykrádaním hniezd vzácnych druhov dravcov, nešetrnými lesníckymi zásahmi, vysadenými smrekovými monokultúrami a tiež zásluhou nedostupnosti odľahlých tatranských dolín a strmosti ich svahov, ktoré sú preto pomerne odolné pred ľudskou nenásytnosťou a chcením všetko vedieť lepšie.

Druhá vec je tá, že Tatry boli ocenené „len" z hľadiska obdivuhodnosti prírody, resp. jej rozmanitosti s množstvom chránených rastlín a živočíchov. Aj ekologický aktivista Ing. Erik Baláž, mimochodom bývalý lesník, potvrdil, že v Tatrách nepochybne prírodné hodnoty sú, ale ak by sme hodnotili kvalitu ochrany tak TANAP by sa mohol ocitnúť na posledných priečkach. Skritizoval výstavbu apartmánov, rozširovanie zjazdoviek aj ťažbu dreva. Po ňom v šote vystúpil Ing. Pavol Majko s reakciu, že aj keď prebieha v Tatrách „určitý rozvoj" je to len v jestvujúcich strediskách a samozrejme v súlade s platnou legislatívou, ale to najvzácnejšie čo tu máme zostáva prísne chránené. (Ing. Majko je súčasný riaditeľ Správy TANAP, ktorý za bývalej vlády vystriedal na stoličke Ing. Vančuru, tiež bývalého lesníka, ktorého názor na kvalitu ochranu Tatier je a bol v podstate ten istý ako ho vyjadril spomínaný ekologický aktivista Erik Baláž. Vančura je jediný Slovák, ktorý dostal v roku 2006 svetové uznanie Panda Award za ochranu prírody. Desať rokov šéfoval TANAP-u, balansoval vo veľmi neistej pozícii. Vyštvali ho až za vlády R. Fica, lebo trval na dodržiavaní zákona v Tatrách).

novypredmetochrany.jpg

Nuž, pre začiatok by stačilo, ak by naše národné parky, nehovoriac o prírodných rezerváciách, boli aspoň chránené, aj bez toho "prísne"...  

Podľa môjho názoru v Tatrách, vrátane Nízkych Tatier, je len minimum toho, čo človek chráni nezištne. Ak nepočítame miesta, kde by ťažba bila do očí (napr. pri Štrbskom plese a pod.), tak skoro všade, kde je ťažba aspoň trochu rentabilná sa ťaží, alebo sa tam chce alebo chcelo ťažiť, najčastejšie pod zámienkou „hrozby lykožrúta". Pritom národné parky sú všade vo svete vyhlasované za účelom striktnej ochrany a sledovania prirodzených procesov, prebiehajúcich na veľkých územiach bez akýchkoľvek úmyselných zásahov človeka. U nás to je vzdialené od reality nie len v národných parkoch, ale dokonca neraz aj v ich najchránenejších častiach - v prírodných a v národných prírodných rezerváciách. Za veľa hovorí, okrem iného, kauza Tichá a Kôprová dolina z apríla r. 2007, kedy Ing. Majko, ak sa nemýlim, už bol riaditeľom TANAP-u. V tejto kauze Ústavný súd o 2 roky neskôr konštatoval pochybenie Generálnej prokuratúry, lebo táto nedala preveriť ťažbu kalamitného dreva v týchto dolinách. Prokuratúra pochybila, a to tým, že „napriek svojmu postaveniu a úlohám nevykonala na základe dôkazov žiadne opatrenia, na ktoré je oprávnená a ktoré by viedli k odstráneniu porušenia zákonnosti a k vyvodeniu zodpovednosti za porušenie práva".

Namiesto toho sa prokuratúra pokojne dívala na to, ako polícia zaisťuje dve desiatky aktivistov, ktorí vlastnými telami bránili ťažbe kalamitného dreva v daných prírodných rezerváciách.

predmetochrany.jpg

Ing. Pavol Majko o tom nevedel? Pochybujem. Namietal proti tomuto lesníckemu zásahu týkajúceho sa našich najcennejších dolín, alebo viac menej zastával názor lesníkov, že tie prírodné rezervácie treba zčasti vyťažiť? Mnoho vedeckých pracovníkov aj medzinárodných organizácií sa proti tomuto zásahu postavilo. Nie len západom platení komparzisti, ako vtedy nazval ochranárov vtedajší minister pôdohospodárstva Jureňa. Dnes sa už p. riaditeľ hádam nemusí báť otvorene hovoriť o kvalite ochrany prírody v Tatrách. Malo by to byť dokonca jeho povinnosťou. Alebo žeby v jeho hodnotení stavu ochrany prírody mu išlo tiež o „marketingový rozmer" v ktorom je potrebné vidieť veci v súvislostiach a nezabúdať na to, že o 3 roky sú tu voľby opäť pri čom podráždenie mocných pravdou sa nemusí vyplatiť? Môže si Majko z tohto pohľadu dovoliť v prírodných rezerváciách dbať na nekompromisné dodržiavanie zákonov nie len zo strany turistov, ktorí vybočia z chodníka a pod., ale aj z pohľadu tých, čo v nich chcú ťažiť kubíky?  

Na vedomie: riaditeľ Správy TANAP Ing. Majko   

Pz. 1. foto z archívu lesoochranárov a 2. foto z archívu Sme - Ján Krošlák

Za OZ Marcel Burkert

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto v skutočnosti volí populistov a extrémistov, prečo to tak je a čo sa s tým dá robiť

Príklady z regiónov ukazujú, ako sa dá riešiť problém vylúčení.

CYNICKÁ OBLUDA

Zásadoví politici

S nikým Fico trinástymi dôchodkami nevytrel podľahu tak, ako s Kiskom a Hlinom.


Už ste čítali?