Občianske združenie Stop alibizmu - Has, aj čo Ťa nepáli. Ciele

Autor: Stop alibizmu | 4.2.2011 o 20:04 | (upravené 10.8.2011 o 23:53) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1104x

Občianske združenie bolo založené 14.12.2010 registrovaním na Ministerstve vnútra SR pod č. spisu VVS/1-900/90-36732. Jeho cieľmi sú:

1) Povzbudzovať ľudí k väčšej občianskej angažovanosti a to najmä poukazovaním na riziká, resp. následky postoja „Nehas, čo Ťa nepáli" a riziká opomínania spoluzodpovednosti za pomery v spoločnosti.

2) Pôsobiť na zvyšovanie vymožiteľnosti práva, vrátane využívania ústavných práv, vykonávať osvetu, poukazovať na prípady kedy sa subjekty verejnej správy nesprávajú ako služobníci, ale skôr ako vrchnosť ignorujúca legitímne záujmy občanov. Zároveň vyzdvihovať tých, ktorí ostatným môžu byť v tomto smere vzorom. Vytvoriť a prevádzkovať platformu na zhromažďovanie a výmenu informácií v oblasti marenia konkurzných konaní, zavinených úpadkov firiem, poškodzovania veriteľov a pod.   

3) Nabádať na odstraňovanie tzv. malých  príčin, ktoré môžu viesť alebo dokonca vedú v spoločnosti k tragickým následkom a poukazovať na riziká vyplývajúce z nerešpektovania prírodných zákonitostí.

4) Poukazovať na mýty vo vzdelávaní a nabádať kompetentné orgány k vytváraniu takého systému, v ktorom by boli deti v školách vedené nie v 1. rade k poslušnosti, ale k zodpovednosti a aby nie len deti v prvom ročníku, ale aj vo vyšších, sa učili najmä na základe vnútornej, nie vonkajšej motivácie, resp. zo strachu zo zlých známok.

5) Nabádať kompetentné orgány k prijímaniu opatrení proti ignorovaniu nutnosti plánovaného rodičovstva a k efektívnemu zákonnému riešeniu rómskej otázky.

6) Vystupovať proti nesystémovým alebo krátkozrakým riešeniam, alebo neriešeniam problémov v spoločnosti, vrátane oblasti životného prostredia, ďalej proti udržiavaniu neefektívnych štruktúr a systémovým nedostatkom v polícii a ďalšej verejnej správe a nehospodárnemu nakladaniu s finančnými prostriedkami daňových poplatníkov.

7) Iniciovať legislatívne zmeny u tých právnych noriem, ktoré sa dajú buď ľahko obchádzať, zneužívať, vytvárajú priestor pre korupciu, alebo chránia menší záujem na úkor väčšieho. V prvom rade sa to bude týkať Trestného zákona, zákona o konkurze a reštrukturalizácií a predpisov v oblasti životného prostredia.

8) V trestných veciach, v ktorých bude dochádzať k neodôvodneným, alebo nedostatočne odôvodneným rozhodnutiam súdov a orgánov činných v trestnom konaní, napr. o zastavení trestného stíhania, žiadať v kritických prípadoch a podľa personálnych možností združenia o preskúmanie takýchto rozhodnutí nadriadenými orgánmi a pôsobiť na to, aby o sporných prípadoch rozhodovali výlučne súdy. Podľa možností združenia zabezpečovať právne poradenstvo poškodeným, ktorí majú problém hájiť svoje záujmy sami pred orgánmi štátnej správy v oblasti trestného, občianskeho, obchodného a pracovného práva.

9) Prostredníctvom blogov a web stránky vytvárať pre občanov priestor na ohlasovanie prípadov zlého fungovania úradníkov verejnej správy, ďalej prípadov, ktoré nie sú v súlade s dobrými mravmi, a tieto v rámci svojich možnosti riešiť, alebo iniciovať ich riešenie.

        O členstvo v združení môže požiadať ktorákoľvek plnoletá fyzická osoba, ktorú oslovili jeho cieľe. Výška členských príspevkov je založená na dobrovoľnej báze.  

Marcel Burkert, štatutár občianskeho združenia

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto v skutočnosti volí populistov a extrémistov, prečo to tak je a čo sa s tým dá robiť

Príklady z regiónov ukazujú, ako sa dá riešiť problém vylúčení.

CYNICKÁ OBLUDA

Zásadoví politici

S nikým Fico trinástymi dôchodkami nevytrel podľahu tak, ako s Kiskom a Hlinom.


Už ste čítali?