Výsledky vždy vážnych snáh riešiť rómsku otázku

Autor: Stop alibizmu | 4.2.2011 o 23:50 | (upravené 1.11.2013 o 2:42) Karma článku: 7,55 | Prečítané:  1549x

Každá vláda, ktorá na Slovensku od r. 1993 vládla, tvrdila, že rómsku otázku zodpovedne rieši. Za týmto účelom boli vynaložené milióny ako špeciálna pomoc pre žiaľ z drvivej časti sociálne odkázaných Rómov. Čo sa ale za tie roky v tejto otázke reálne zmenilo k lepšiemu? Že nešlo o žiadne skutočné riešenie, ale len o predlžovanie agónie, ktoré problémy len prehĺbilo, asi vidí každý, okrem kompetentných politikov, ktorí ako jediní majú reálnu možnosť, a nie len možnosť, ale aj povinnosť zásadne riešiť daný problém.

Je tragikomické, ak štát, či už je pri moci ľavica, alebo pravica, najprv vytrvalo nepriamo roky podporuje nezodpovedný prístup k otázke plánovaného rodičovstva (ktorý sa výraznou mierou podpisuje pod chudobu a následne aj kriminalitu Rómov, keďže každý prípadný krok vpred znamená hneď 3 isté kroky vzad) a potom ten istý štát sa prezentuje ako zodpovedne "rieši" najvypuklejšie problémy a to napr. radikálnym zvyšovaním počtu policajtov do dedín, alebo oblastí, kde spomínaný nezodpovedný prístup je na denno-dennom poriadku. Prijímať takéto a im, čo do ďalekosiahlosti významu podobné opatrenia je populárnejšie a hlavne oveľa jednoduchšie ako riešiť skutočné príčiny rómskej chudoby a kriminality.   

Takmer dvadsať ročné neúnavné „riešenie“ rómskej otázky na Slovensku zo strany jednotlivých vlád by sa vo všeobecnosti dalo obrazne prirovnať s k prístupu otca a matky k dieťaťu, ktoré už vo svojich 12 rokoch pri výške 160 cm váži 100 kíl, a každý mesiac k nim ešte to nejaké kilo prihodí, zjavne trpí zatiaľ len na obezitu, no napriek tomu matka svojmu dieťaťu splní každé želanie týkajúce sa jeho zjavne skazených, resp. neprirodzených chutí a návykov. Nechce mu nič odoprieť, pokaziť mu radosť, nevyžaduje od neho žiadnu námahu a zodpovedné správanie, veď je to len dieťa, a navyše jej, tak prečo by ho mala týrať nejakými požiadavkami, odvykacími kúrami, či zeleninovou diétou. Jeho otcovi, aj keď sa manželkin prístup príliš nepozdáva, je ľahšie pred tým zavrieť oči a synovi vo všetkom vyhovieť, len aby mal pokoj, aby ho syn neotravoval a aby v jeho očiach nebol on ten zlý.

Prístup štátu k „riešeniu“ rómskej otázky, resp. problému by sa dal tiež prirovnať k snahe o vyliečenie spomínanej obezity všakovakými nákladnými liekmi, najmä tými proti bolesti, ktoré neodstraňujú príčinu problémov, ale len potlačujú príznaky a prejavy nemoci oddiaľujúc tak jej plné prepuknutie, ktoré už pacient nemusí rozchodiť.   

"Nemožno ľudí ďalej uplácať vyššími dávkami, ktoré dostanú zadarmo, len aby bol pokoj." Ľ. Kaník (2004)

Aký je výsledok mnohých „nezištných“ a vysoko premyslených pomocí Rómom? Majú nejaký tvalý efekt a hlbší význam? Existuje vôbec nejaká štatistika, ktorá by poskytovala obraz o ich efektivite? Zoberme si obdobie od roku 1993: Aká bola bola miera nezamestnanosti u občanov z radov rómskeho etnika vtedy a aká je dnes? Znížila sa aspoň o 1 percento? Koľko občanov z tohto etnika bolo na štát odkázaných v r. 1993 a koľko je ich dnes? A koľko rómskych detí žilo v neľudských podmienkach v r. 1993 a koľko ich v takých podmienkach žije dnes? Logicky by ich malo byť menej. Takmer 100%-ná nezamestnanosť u rómskeho etnika by už mala byť nižšia aspoň o 20%, keďže na projekty hlásajúce pomoc Rómom boli a sú vynakládané nie malé finačné prostriedky.  

Existuje nejaký zodpovedný štátny orgán, alebo subjekt, ktorý tento vývoj seriózne skúma? Aj keď štatistiky nepoznáme, kto aspoň občas nechodí s klapkami na očiach a so štupľami v ušiach ten vie, že v týchto ukazovateľoch sa sotva niečo zmenilo k dobrému, skôr veľký opak je pravdou. A je to v prvom rade zásluhou tých kompetentných politikov, ktorí pokojne nechali kvôli svojim vlastným záujmom zájsť veci tak ďaleko, lebo sa im nechcelo a ani sa im nechce prijímať zákonné, nepopulárne, ale nanajvýš nevyhnutné opatrenia na ktorých absenciu doplácajú v prvom rade a v najväčšej miere obyvatelia rómskych osád.

Návrh z r. 1999, ohľadne 1. kroku k efektívnej pomoci Rómom, je možné nájsť v najstaršom článku tejto rubriky: http://burkert.blog.sme.sk/r/36014/Romska-otazka-a-jej-ignorovanie.html

Marcel Burkert

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto v skutočnosti volí populistov a extrémistov, prečo to tak je a čo sa s tým dá robiť

Príklady z regiónov ukazujú, ako sa dá riešiť problém vylúčení.

CYNICKÁ OBLUDA

Zásadoví politici

S nikým Fico trinástymi dôchodkami nevytrel podľahu tak, ako s Kiskom a Hlinom.


Už ste čítali?